Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Jacek Jassem o zmianie standardów leczenia raka płuca

Źródło: MK/JJ
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.12.2019
 
 
Tagi: Jacek Jassem
Durwalumab, lek immunologiczny stosowany w nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym raku płuca w trzecim stopniu zaawansowania, uzyskał pozytywną opinię Agencjii Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Czy to oznacza zmianę standardów leczenia w razie jego refundacji? - Tak - odpowiada prof. Jacek Jassem.
Dlaczego?

- To pierwszy lek, który podany po zakończeniu radiochemioterapii poprawia rokowanie chorych na raka płuca. Wcześniejsze próby z innymi lekami nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. W niedawno zakończonym badaniu dodanie durwalumabu do radiochemioterapii ponad trzykrotnie wydłużyło medianę czasu do progresji nowotworu z 5,6 do ponad 17 miesięcy, a dwa lata przeżyło odpowiednio niecałe 56 procent i ponad 66 procent chorych. Są to bardzo istotne różnice. Co szczególnie istotne, durwalumab nie zwiększa toksyczności leczenia - wyjaśnia prof. Jassem.

Wymienione badanie pokazuje, że leki immunologiczne poprawiają rokowanie zarówno w rozsianym raku płuca, o czym wiedzieliśmy wcześniej, ale także w stadium miejscowego zaawansowania.

Obecnie trwają badania we wczesnym raku płuca w skojarzeniu z chirurgią lub stereotaktyczną radioterapią. Immunoterapia jest również skuteczna w leczeniu innych nowotworów: układu moczowo-płciowego, nowotworów głowy i szyi czy czerniaka, i lista wskazań stale się powiększa. Można się więc spodziewać, że leki immunologiczne znajdą w onkologii powszechne zastosowanie.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe