Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jarosław Reguła: 50 proc. efektu leczniczego wynika z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.10.2018
 
 
Miernikiem populacyjnym badań przesiewowych jest umieralność na raka jelita grubego. To najważniejszy miernik skuteczności programu przesiewowego, ale odsetki rosną, ponieważ społeczeństwo się starzeje. To trzeba pokonać - mówi prof. Jarosław Reguła z Centrum Onkologii w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.
Współczynniki standaryzowane, czyli odsetki uśrednione w poszczególnych grupach wiekowych wskazują, że najwyższą zapadalność na raka jelita grubego mają Czechy. Wskaźnik odsetka 5-letnich przeżyć wynosi w Polsce 50 procent,w krajach Europy Zachodniej - 60 procent. Polska startowała jednak z poziomu 25 procent w latach 90-tych.

Na wyniki leczenia raka jelita grubego składa się wiele elementów. Aktualnie chorzy walczą o kolejne linie leczenia. W USA oceniono, że 50 procent efektu leczniczego wynika jednak z badań przesiewowych. W Polsce planujemy, że pokryją one cały kraj do roku 2021 - mówi prof. Reguła.

Rozmowa Marty Koblańskiej z Jarosławem Regułą do obejrzenia poniżej:

Wizja - Jarosław Reguła from Termedia Videos on Vimeo.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe