Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Moniuszko: Prawie połowa badań finansowanych przez ABM dotyczy onkologii ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 02.03.2021
 
 
– Od powstania Agencji Badań Medycznych, w ciągu roku, liczba prowadzonych badań wzrosła kilkakrotnie. Klinicyści czekali na taką możliwość i szybko na nią odpowiedzieli – zauważa prof. Marcin Moniuszko, przewodniczący rady ABM. Ekspert zapowiada też, jakie zmiany legislacyjne i organizacyjne dotyczące badań klinicznych planowane są w najbliższej przyszłości.
Pierwszy rok działalności Agencji Badań Medycznych przypadł na czas pandemii. ABM uruchomiła szybką ścieżkę aplikacji projektów związanych z COVID-19. Ale to nie chorób zakaźnych dotyczy większość finansowanych przez ABM badań niekomercyjnych. Aż 24 badań z 56, które odbywają się przy współpracy agencji (ponad 40 proc.) to projekty realizowane w dziedzinie onkologii.

– Szereg lat mieliśmy olbrzymi, niewykorzystany potencjał, jeśli chodzi o badania medyczne, ponieważ nie było ścieżki finansowania. Agencja wypełniła tę lukę. Co więcej, w ciągu roku liczba prowadzonych badań wzrosła kilkakrotnie. Wcześniej były to pojedyncze przypadki liczone na palcach dwóch rąk. W tej chwili toczy się 56 badań niekomercyjnych plus 20 kilka projektów covidowych. Klinicyści czekali na taką możliwość i szybko na nią odpowiedzieli – mówi prof. Marcin Moniuszko, przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych, prorektor ds. nauki i rozwoju UM w Białymstoku.

Najważniejsze plany ABM, poza finansowaniem projektów, to utworzenie bazy ośrodków badania wczesnych faz. Do końca 2022 roku agencja postawiła sobie za cel powołanie przynajmniej 6 takich instytucji. Trwają też prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych, co rozwiąże wiele wątpliwości prawnych, z którymi dzisiaj borykają się jednostki naukowe.

– Olbrzymią pracę do wykonania mamy również w dziedzinie edukacji. Często pokutuje krzywdząca opinia, że udział pacjentów w badaniach klinicznych wiąże się z byciem królikiem doświadczalnym. Dlatego powstanie strona „Pacjent w badaniach klinicznych” oraz aktywna e-platforma. Pacjenci potrzebują powszechnie dostępnych informacji, gdzie w danym momencie toczy się jakie badanie i kto może w nim wziąć udział – zapowiada prof. Marcin Moniuszko.Wypowiedź nagrano podczas konferencji „Priorytety 2021” w trakcie panelu „Strategia onkologiczna – kierunki, wyzwania, nowoczesna diagnostyka”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Wykaz niekomercyjnych badań klinicznych w dziedzinie onkologii realizowanych przy współudziale AMB”.

Przeczytaj także: „Radosław Sierpiński o obiecujących badaniach w onkologii” i „Bolączką polskiej nauki jest brak współpracy z biznesem”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.