Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Tomasz Szczepański prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Źródło: SUM
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.05.2021
 
 
Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ponownie został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży.
Wybory przeprowadzono podczas jubileuszowego X Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, które ma wyznaczyć nowe cele i działania dla środowiska specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej.

– Prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji. Niezwykle istotne jest polepszenie bazy wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce, zaś w województwie celem jest konsolidacja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu – wylicza prof. Szczepański.

W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego. – To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń – wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański.

Niezwykle ważnym elementem działania PTOHD jest również współpraca z organizacjami pacjenckimi, jak np. portalem onkorodzice.pl, współtworzonym przez Fundację „Iskierka”, by rodzice chorych dzieci zamiast z dr Google mogli, podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line, skorzystać z wiedzy lekarzy.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe