ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Prof. Witold Szyfter: Chirurgia Live w ponad 60 krajach 28 listopada

Udostępnij:
Od 10 lat w listopadzie odbywają się pokazowe operacje laryngologiczne, których transmisja odbierana jest przez chirurgów w ponad 60 krajach świata. W tym roku sesja obejmująca 20 operacji Chirurgii Live zaplanowana została na 28 listopada. Tematem przewodnim będą zabiegi raka krtani z użyciem lasera oraz operacje poprawiające głos.
- Tego nie robi nikt w Polsce. Ośrodki, które wykonują operacje z transmisją na żywo w Europie i na świecie można policzyć na palcach jednej ręki – mówi prof. Witold Szyfter, pomysłodawca Sesji Chirurgii Live z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – Tymczasem dla chirurgów, którzy pracują w szpitalach bez dostępu do wysokopłatnych szkoleń w ośrodkach amerykańskich, czy europejskich takie zabiegi online są nie do przecenienia. Po pierwsze oglądający je lekarze mogą dokładnie zaobserwować każdy ruch ręki przeprowadzających modelowe operacje, również błędy, po drugie nie muszą ponosić kosztów zarówno dojazdów jak i opłat za szkolenia, które niejednokrotnie przekraczają ich możliwości finansowe.

Początkowo Operacje Live były przeprowadzane w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu należącej do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego. Miały komentarz w języku polskim oraz czasem angielskim. Po każdej sesji pojawiały się pytania oglądających je lekarzy. Pisali Słowacy, Litwini, Czesi i Polacy.

W 2011 roku Sesje Chirurgii Live odbywająca się 2-3 razy w roku zostaje zauważona przez chirurgów z krajów zachodnich. Skutkiem tego jest uczestnictwo polskiej Kliniki w Światowym Dniu Chirurgii Usznej. Operacje przeprowadzane w tym dniu są transmitowane na cały świat. Po tym sukcesie prof. Witold Szyfter postanawia przy współudziale Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaoferować organizację i transmisję zabiegów na cały świat o tematyce ściśle laryngologicznej. Od 4 lat oprócz kliniki polskiej w sesji Chirurgii Live biorą udział najlepsze ośrodki europejskie takie jak szpitale w Barcelonie, Essen, Londynie czy inne. Łącznie w każdej sesji uczestniczy 10 klinik z całej Europy.

Koordynacja i moderowanie operacji pokazywanych na całym świecie odbywa się w studio w Poznaniu. Podczas sesji moderatorzy mogą zadawać pytania chirurgom wykonującym operacje. Wszystkie zabiegi zostają potem udostępniane na stronie internetowej, aby każdy zainteresowany mógł powtórzyć sobie ich przebieg w dowolnej chwili.

W jakich krajach sesja Chirurgii Live cieszy się zainteresowaniem? Właściwie we wszystkich krajach azjatyckich, w sporej części Rosji, w całej Europie, w USA łącznie z Alaską, Kanadzie, niektórych krajach Ameryki Południowej, Egipcie oraz RPA spośród krajów w Afryce. W ubiegłym roku wykonywane operacje podczas sesji Chirurgii Live oglądało 12 tys. lekarzy z 62 krajów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.