Specjalizacje, Kategorie, Działy
Agencja Gazeta

Prof. Wyrwicz o strategiach leczenia przerzutowego raka odbytnicy zgodnie z zaleceniami ESMO ►

Udostępnij:
Zalecenia ESMO dotyczące przerzutowego raka odbytnicy koncentrują się na leczeniu systemowym i dzielą się na dwie ścieżki: jedną nakierowaną na leczenie radykalne i drugą – na leczenie paliatywne. Ekspert analizuje możliwości terapii zgodnie z tymi rekomendacjami i najnowszymi badaniami.
Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz z Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie przedstawia zalecenia ESMO dotyczące przerzutowego raka odbytnicy, które są skoncentrowane na leczeniu systemowym, jakkolwiek dość wcześnie dzielą się na dwie ścieżki: jedną nakierowaną na leczenie radykalne i drugą – na leczenie paliatywne. Onkolog analizuje, czy można uzyskać dobry efekt paliatywny bez stomii i jakie są rokowania po przedoperacyjnej chemioterapii z resekcją z wyjściowo nieresekcyjnymi przerzutami raka jelita grubego do wątroby.

– Leczenie onkologiczno-chirurgiczne zwiększa szansę wyleczenia u chorych z wyjściowo nieresekcyjnymi przerzutami do wątroby, daje 33-proc. szanse 5-letniego przeżycia – ocenia i wyjaśnia, jak wygląda rokowanie w zależności od głębokości odpowiedzi.

Prof. Wyrwicz zastanawia się, podpierając badaniami EPOC, czy w modelu resekcyjnych przerzutów do wątroby lepiej zastosować chemioterapię przedoperacyjną, chirurgię, a następnie chemioterapię pooperacyjną, czy może samodzielną chirurgię. – W resekcyjnych przerzutach do wątroby powinniśmy limitować chemioterapię, ponieważ zgony związane z rakiem są kompensowane przez zgony nienowotworowe – wskazuje.

Toksyczność dla wątroby, wpływ liczby cykli na chorobowość okołooperacyjną przy resekcji, dane dotyczące leczenia pooperacyjnego, trendy w leczeniu neoadiuwantowym przed metastazektomią przerzutów do wątroby to kolejne zagadnienia wykładu.

Ekspert prezentuje też możliwe sekwencje leczenia w przypadku raka odbytnicy z przerzutami do wątroby i omawia przypadek 49-letniej pacjentki. Przedstawia również leczenie przerzutów do innych narządów: – Możliwe jest dołączenie radiochirurgii, ale podobnie jak w przypadku wątroby dotyczyć to powinno chorych z chorobą oligometastatyczną, z kontrolowanym – najlepiej usuniętym – ogniskiem pierwotnym, z kontrolowaną chorobą przerzutową (chemioterapia), po odpowiednim wystopniowaniu (PET oraz obowiązkowy MRI wątroby) – tłumaczy prof. Lucjan Wyrwicz.



Wykład „Strategie leczenia chorych na przerzutowego raka odbytnicy” został zaprezentowany podczas X Konferencji Naukowej Rak Odbytnicy – Czego Jeszcze Nie Wiemy? (kierownictwo naukowe: przewodniczący prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, wiceprzewodniczący dr n. med. Michał Jankowski i dr n. med. Bartosz Skonieczny).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.