Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyka przeciwzakrzepowa wymaga dokładnej oceny ryzyka

Udostępnij:
Choroby nowotworowe znacznie podnoszą ryzyko zakrzepowo-zatorowe, które niejednokrotnie kończy się zgonem. Stąd odpowiednia profilaktyka ma ogromne znaczenie i wysoką skuteczność, co wykazano w najnowszej publikacji na łamach „The JAMA Oncology”.
Liczne dane literaturowe podają, że profilaktyka przeciwzakrzepowa u osób otrzymujących ogólnoustrojowe terapie przeciwnowotworowe jest skuteczna. Maksymalizacja korzyści z takiego postępowania opiera się na odpowiednich schematach postępowania ukierunkowanych na ryzyko; istniejące modele ryzyka nie są jednak wystarczające w populacjach chorych na raka płuc i przewodu pokarmowego. Stąd zaistniała potrzeba opracowania i zbadania odpowiedniego algorytmu, który przyniósłby tym pacjentom optymalne korzyści.

Wieloośrodkowy zespół naukowców z Australii przeprowadził w latach 2018 - 2021 randomizowane badanie kliniczne fazy III z udziałem 328 dorosłych z nowotworem w obrębie przewodu pokarmowego (201 chorych) lub nowotworem płuc (127 osób); na podstawie poziomu fibrynogenu i d-dimerów uczestników podzielono na grupy niskiego i wysokiego ryzyka. Warto dodać, że u 40 proc. chorych w momencie rozpoczęcia badania były obecne przerzuty. Osoby z grupy niskiego ryzyka były obserwowane, a z wysokiego przydzielono w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej enoksaparynę w dawce 40 mg podskórnie codziennie przez 90 dni (wydłużenie do 180 dni w zależności od bieżącego ryzyka) lub do grupy kontrolnej.

Wśród osób z grupy wysokiego ryzyka choroba zakrzepowo-zatorowa wystąpiła u 8 proc. otrzymujących enoksaparynę i 23 proc. z grupy kontrolnej; różnica okazała się istotna statystycznie. Z kolei u pacjentów z grupy niskiego ryzyka u 8 proc. doszło do jakiegokolwiek incydentu zakrzepowo-zatorowego. Obliczono, że powyższy model predykcyjny charakteryzuje się 70-procentową czułością i 61-procentową swoistością. Częstość występowania poważnych krwawień była niska i wystąpiła u 1 osoby otrzymującej enoksaparynę , 2 w grupie kontrolnej wysokiego ryzyka i 3 w grupie niskiego ryzyka. Śmiertelność w ciągu 6 miesięcy wyniosła 13 proc. w grupie enoksaparyny w porównaniu z 26 proc. w grupie kontrolnej wysokiego ryzyka i 7 proc. w grupie niskiego ryzyka.

Pokazano zatem wyraźnie, że w omawianej populacji profilaktyka przeciwzakrzepowa ukierunkowana na ryzyko nie tylko zmniejszyła liczbę incydentów zakrzepowo-zatorowych przy zachowanym bezpieczeństwie, ale także zmniejszyła śmiertelność; dodatkowo osoby o niskim ryzyku uniknęły niepotrzebnego leczenia i tym samym narażenia na kolejne powikłania.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.