Specjalizacje, Kategorie, Działy
Źródło: UM w Krakowie

Program leczenia raka szyjki macicy przy użyciu robota da Vinci

Udostępnij:
W ramach projektu badawczo-rozwojowego krakowski Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 u chorych na raka trzonu macicy. Dla osób zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne. Koszt przedsięwzięcia to ponad 12,5 mln zł.
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polek (23,1 proc.) i dotyczą głównie młodych kobiet (22-44 lata) – jest to aż 31 proc. wszystkich zgonów na nowotwory w tej populacji wiekowej kobiet oraz w średnim wieku (45-65) – 47,7 proc.

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet. W przypadku raka endometrium w latach 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44 proc., umieralność zaś ponad 120 proc.. Szacuje się, że w 2020 r. diagnozę rak trzonu macicy usłyszało ponad 6,6 tys. Polek.

W przypadku raka trzonu macicy przeżywalność wynosi 78 proc., podczas gdy w UE powyżej 90 proc. W przypadku szyjki macicy umieralność jest wyższa o 3 proc. niż średnia dla Polski, a w raku szyjki macicy Polska miała już przed pandemią jedne z najgorszych wyników w UE.

W województwie małopolskim zachorowalność na raka trzonu macicy dotyczy 746 osób, a na raka szyjki macicy – 294 (dane za 2018 rok). Umieralność z powodu tego nowotworu stanowi 4,9 proc. w strukturze zgonów kobiet, co oznacza liczbę wyższą o 25 proc. niż średnia dla Polski.

– Jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze szpitale zapewniały leczenie na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać, tworzą kolejne programy oparte o nowoczesne technologie i stają się prekursorami innowacyjnych metod terapeutycznych – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka podczas inauguracji (29 stycznia) projektu badawczo-rozwojowego pt: „Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) nad nową metodą terapeutyczną oraz walidacja wraz z wdrożeniem operacji robotycznej TMMR w leczeniu raka szyjki macicy i robotycznej PMMR w leczeniu raka trzonu macicy”.

Nadrobić zaległości
Pandemia dodatkowo spotęgowała problemy związane z leczeniem nowotworów w Polsce, ponieważ drastycznie spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych.

– Z pandemii jako społeczeństwo możemy wyjść ze znaczną skalą długu zdrowotnego. Musimy szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego tak ważna jest inicjatywa badawczo-rozwojowa, którą podejmujemy w Małopolsce, oferując pacjentkom dotkniętym rakiem szyjki i trzonu macicy program, w którym zyskują bezpłatny dostęp do małoinwazyjnej operacji z wykorzystaniem robota da Vinci – mówiła Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

W ramach projektu, należący do Grupy NEO Hospital krakowski Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Projekt przygotowany przez Grupę NEO Hospital to pierwsze w Polsce badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w kraju. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez władze województwa małopolskiego ze środków Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Dla 200 pacjentek zakwalifikowanych do programu operacja będzie bezpłatna.

– Naszym celem jest radykalność i precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są takie wartości, jak: mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza ilość powikłań śród- i pooperacyjnych – mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz dziedzinie ginekologii i położnictwa, certyfikowany operator robota da Vinci w Szpitalu na Klinach.

Twa nabór do programu
Do programu pacjentki mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie (+12 200 20 25) lub za pomocą formularza konsultacji online dostępnego na stronie internetowej szpitala i na stronie poświęconej zabiegom da Vinci. Szpital na Klinach umożliwia także do bezpośredni kontaktu z Opiekunem Pacjenta – Elżbietą Kiszką (tel.: 785 050 531, e-mail: elzbieta.kiszka@neohospital.pl), która udzieli wszelkich informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres e-mail: badanie@neohospital.pl.

W Szpitalu na Klinach przeprowadzony zostanie dodatkowy proces kwalifikacyjny przez interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekologa, anestezjologa, specjalistę rehabilitacji i innych specjalistów, w zależności od stanu zdrowia pacjentki.

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Onkologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.