ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przewlekłe zapalenie zatok zwiększa ryzyko zachorowania na raka narządów głowy i szyi

Udostępnij:
W najnowszym badaniu wykazano, że przewlekłe zapalenie zatok związane jest z rozwojem trzech rzadkich typów nowotworów narządów głowy i szyi: raka jamy nosowej i gardła, raka jamy ustnej i gardła związanego z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus, HPV) oraz raka jamy nosowej i zatok przynosowych. Wyniki badania opublikowano w JAMA Oncology.
Przewlekłe zapalenie zatok to miejscowa infekcja spowodowana przez wirusy lub bakterie, która trwa dłużej niż 12 tygodni. Przewlekły stan zapalny oraz niedobór odporności mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów głowy i szyi. W chwili obecnej w Stanach Zjednoczonych brak jest wytycznych dotyczących badań przesiewowych w nowotworach głowy i szyi, dlatego że ryzyko ich rozwoju jest stosunkowo niskie. Szacuje się, że skumulowane ryzyko powstania tego rodzaju nowotworów 8 lat po przechorowaniu przewlekłego zapalenia zatok wynosi 0,07%. Autorzy przeprowadzili badanie korzystając z bazy Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER).
Do badania włączono 483546 beneficjentów opieki zdrowotnej i dodatkowo 826436 chorych z bazy danych, u których rozpoznano nowotwór, przy czym u 21716 rozpoznano raka narządów głowy i szyi.
Średni wiek chorych wynosił 72,6 lat i większość stanowiły kobiety (57,7%), a chorzy razy białej stanowili 83% chorych.
Spośród 483546 chorych, chorzy u których stwierdzono przewlekłe zapalenie zatok byli młodsi, biali, a większość stanowiły kobiety. Wykazano, że przewlekłe zapalenie zatok wiązało się z ryzykiem zachorowania na nowotwór narządów głowy i szyi (skorygowane HR 1,37), a największe ryzyko odnotowano dla raka nosogardła (skorygowane HR 3,71) i raka zatok obocznych nosa (skorygowane HR 5,49). Badacze wykazali także, że największe ryzyko występowało w pierwszym roku od postawienia rozpoznania przewlekłego zapalenia zatok. Po roku i więcej ryzyko to maleje (skorygowane HR 1,6 dla raka nosogardła i 2,47 dla raka jamy nosowej i zatok obocznych nosa). Ogółem ryzyko rozwoju nowotworu jest o 8% wyższe u chorych z rozpoznaniem zapalenia zatok obocznych nosa (HR 1,08) w porównaniu do chorych, u których rozpoznania tego nie postawiono. Badacze podkreślają również, że konieczne są dalsze badania oceniające wpływ przewlekłego stanu zapalnego na rozwój nowotworu, szczególnie u chorych w średnim wieku.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.