Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rak piersi rozprzestrzenia się nocą

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.06.2022
 
 
Przeprowadzone przez szwajcarski zespół badanie wskazało, że w przypadku nowotworu piersi przerzuty najczęściej tworzą się w czasie snu. Zdaniem naukowców to ważne odkrycie, które pomoże w diagnostyce i terapii – wynika z badań opublikowanych w „Nature”.
Nowotwory piersi należą do najczęstszych rodzajów raka dotykających ludzkiej populacji. Co roku na świecie zapada na tę chorobę 2,3 mln osób.

Przy wczesnym wykryciu leczenie zwykle daje dobre rezultaty, jednak terapia jest dużo trudniejsza, gdy już doszło do przerzutów. Powstają one, gdy odłączające się od guza komórki wędrują z krwią do innych miejsc i tam tworzą nowe ogniska choroby.

Jak zwracają uwagę naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ), dotąd niewiele badań dotyczyło czasu, w którym guzy najchętniej uwalniają komórki. Zakładano zwykle, że dzieje się to cały czas, w stałym tempie. Z nowych badań autorstwa szwajcarskiego zespołu wyłania się inny obraz: tworzące przerzuty komórki odrywają się od guza głównie w trakcie snu.

– Kiedy chora osoba śpi, guz się budzi – mówi prof. Nicola Aceto, współautor publikacji, która ukazała się na łamach magazynu „Nature”.

Co więcej, komórki uwolnione w trakcie snu szybciej się dzielą, co ułatwia im tworzenie kolejnych guzów. Do takich wniosków naukowcy doszli po obserwacji 30 chorych kobiet oraz myszy.

Według naukowców przyczyną reakcji choroby na sen są hormony. – Nasze badanie wskazuje, że ucieczka nowotworowych komórek z pierwotnego guza jest kontrolowana przez takie hormony jak melatonina, która reguluje cykl dobowy człowieka – wyjaśnia dr Zoi Diamantopoulou z ETHZ.

Odkrycia badacze dokonali po części przypadkowo. – Niektórzy z moich kolegów pracują rano, inni późnym popołudniem, czasami analizują krew o nietypowych godzinach – mówi prof. Aceto.

Próbki pobrane o różnych porach zawierały inną liczbę komórek nowotworowych.

Inną wskazówką była szczególnie wysoka liczba chorych komórek u myszy w porównaniu z próbkami pobranymi od ludzi. Przyczyna była taka, że myszy są aktywne nocą, a śpią w dzień – kiedy prowadzone były eksperymenty.

Odkrycie może pomóc w opiece nad chorymi i może pozwolić na dokładniejszą diagnostykę. Dzisiaj próbki krwi do badań pobiera się o różnych porach, co w świetle nowych danych wpływa na wyniki. – Według nas opisane rezultaty mogą wskazywać na potrzebę systematycznego zapisywania czasu prowadzenia biopsji przez personel medyczny. Pomoże to w porównywaniu różnych wyników – wyjaśnia prof. Aceto.

W dalszych krokach badacze chcą sprawdzić, czy inne rodzaje nowotworów zachowują się podobnie oraz czy leczenie aplikowane o różnych porach działa lepiej lub gorzej.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.