SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rezonans zamiast biopsji w diagnostyce raka prostaty?
Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.11.2016
 
 
Rezonans magnetyczny może określić, czy u mężczyzny podejrzanego o raka prostaty rzeczywiście rozwija się nowotwór. Nie zawsze należy w tym celu wykonywać inwazyjną biopsję - uważają naukowcy z University College London Hospitals.
Badania w ramach programu PROMIS (Prostate MR Imaging Study) przeprowadzone przez University College London Hospitals jednoznacznie wykazały, że badanie mpMRI jest wystarczające, aby bezpiecznie wykluczyć z około 90 procentową pewnością obecność klinicznie istotnego raka prostaty u mężczyzn z podejrzeniem tej choroby, bez konieczności pobierania próbki tkanki w ramach biopsji.

Tym samym do grupy badań nieinwazyjnych zalecanych w diagnostyce prostaty, oprócz USG i badań poziomu PSA można zaliczyć również rezonans magnetyczny. Wykonanie badania mpMRI pozwala uniknąć biopsji aż u 25 procent mężczyzn spośród wszystkich z podejrzeniem nowotworu prostaty, ponieważ u takiego odsetka badanych nie zostaje wykryta żadna zmiana.

Z użyciem tej metody - MRi możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5 cm3 (0,5 ml), w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe