Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rozszerzenie refundacji dla leków na przewlekłą białaczkę limfocytową od listopada?

Udostępnij:
Organizacje pacjentów, środowisko hematoonkologiczne i sami pacjenci od wielu miesięcy czynią starania o rozszerzenie refundacji dla leków ratujących życie w nawrotowej opornej przewlekłej białaczce limfocytowej. W tej chwili program lekowy dla ibrutynibu i wenetoklaksu jest dostępny tylko dla pacjentów z delecją 17p i mutacją TP53. Rokowania pacjentów bez tych zmian genetycznych jest równie niekorzystne, ale dla nich lek nie jest refundowany.
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych podejmuje szereg działań mających na celu zmiany w programach lekowych. Jej przedstawiciele wzięli udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, pod przewodnictwem poseł Anny Czech, które było poświęcone przewlekłej białaczce limfocytowej i rakowi piersi.

W posiedzeniu wzięli udział eksperci medyczni, którzy podkreślili konieczność wprowadzenia zmian w programach lekowych dla ibrutynibu i wenetoklaksu, aby terapie były dostępne również dla pacjentów bez zmian genetycznych (delecji 17p i mutacji TP53). Zmiany w genach to czynnik źle rokujący, ale jak podkreślili eksperci podczas spotkania w Sejmie – oporność na immunochemioterapię, bądź krótki czas odpowiedzi na nią również jest czynnikiem pogarszającym rokowania.

Prof. Tadeusz Robak podkreślił, obie terapie – ibrutynib i wenetoklaks są rewolucyjne w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej. Dodał również, że terapia wenetoklaksem w połączeniu z rytuksymabem to przełom w leczeniu tego nowotworu. Takie skojarzenie leków doprowadza do minimalnej choroby resztkowej, a dodatkowo leczenie może być ograniczone w czasie i podawane przez 2 lata. Ibrutynib trzeba stosować do czasu, kiedy pacjent na niego odpowiada, a więc nie można jednoznacznie określić, jak długo ma być podawany choremu. Niestety w tej chwili pacjenci mogą skorzystać ze skojarzonego leczenia wenetoklaksem i rytuksymabem tylko w ramach badania klinicznego. Pan Profesor zaapelował do obecnego na posiedzeniu ministra Macieja Miłkowskiego o wsparcie pacjentów w refundacji tej terapii, której efektywność potwierdza m.in. badanie MURANO.

O rozszerzenie refundacji dla wenetoklaksu prosił również pan Jan Salamonik, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz pacjent z przewlekłą białaczką limfocytową – Pan Edward Olech. Podczas posiedzenia przedstawiono film, w którym Pan Edward przedstawia historię swojej choroby, z którego wynika, że gdyby nie terapia wenetoklaksem zakupionym z pieniędzy zebranych przez rodzinę i znajomych, prawdopodobnie już by nie żył.

– Czuję się dobrze. Lek działa. Byłem w stanie krytycznym. Po 3 miesiącach leczenia wenetoklaksem widać, że jest poprawa. Cieszę się też, że mam teraz ten lek w ramach Ratunkowego dostępu do Technologii Lekowych – powiedział pan Edward Olech podczas posiedzenia w Sejmie.

Pan Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia powiedział, że refundacja ibrutynibu i wenetoklasku w rozszerzonym wskazaniu to duże wyzwanie kosztowe. Podkreślił, że negocjacje w sprawie refundacji trwają i być może zakończą się sukcesem w listopadzie.

Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, dodała – Pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową otrzymali w 2018 r, „na gwiazdkę” wenetoklas w monoterapii. Mamy nadzieję, że nadzieję, że na ostatniej w tym roku liście refundacyjnej znajdzie się wenetoklaks w skojarzeniu z rytuksymabem i od 1 listopada br. będzie on dostępny dla chorych z nawrotową oporną przewlekłą białaczką limfocytową zarówno tych ze zmianami w genach, jak i bez tych zmian. Refundacja tej terapii rozwiązałaby w dużej mierze problem dostępności do nowoczesnego leczenia tej grupy pacjentów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.