ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Created by Kjpargeter - Freepik.com

Skuteczność skojarzonej immunoterapii u chorych na przerzutowego RCC

Udostępnij:
Zgodnie z wynikami badania CheckMate 016, opublikowanymi w Journal of Clinical Oncology, chorzy na raka nerkowokomórkowego (renal cell carcinoma, RCC) z przerzutami uzyskują trwałe odpowiedzi przy zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie skojarzonego leczenia inhibitorami immunologiczne punktu kontrolnego niwolumabem i ipilimumabem., Obiektywny odsetek odpowiedzi (objective response rate, ORR) po leczeniu skojarzonym wynosił około 40%.
Celem badania CheckMate 016 była ocena leczenia skojarzonego ipilimumabem i inhibitorem kinazy tyrozynowej niwolumabem u chorych na przerzutowego RCC.

Chorzy włączeni do badania otrzymywali niwolumab w dawce 3 mg/kg oraz ipilimumab w dawce 1 mg/kg (N3I1), niwolumab w dawce 1 mg/kg oraz ipilimumab w dawce 3 mg/kg (N1I3) lub niwolumab w dawce 3 mg/kg oraz ipilimumab w dawce 3 mg/kg (N3I3), 4 dawki co 3 tygodnie, a następnie niwolumab w monoterapii w dawce 3 mg/kg co 2 tygodnie do progresji choroby lub toksyczności.

Dane chorych przydzielonych do grupy N3I3 odcięto w związku z toksycznością ograniczającą dawkę lub z innych przyczyn. W grupie N3I1 i N1I3 potwierdzoną ORR uzyskało 40,4% chorych po okresie obserwacji z medianą 22,3 miesiąca.

We wcześniejszych badaniach odsetek ORR u chorych otrzymujących niwolumab w monoterapii wyniósł 20% i 25%. Odsetek odpowiedzi po monoterapii ipilimumabem wyniósł 5% i 12.5%. W związku z tym wyższy odsetek ORR sugeruje wg badaczy, że leczenie skojarzone niwolumabem i ipilimumabem może wykazywać większą aktywność niż niwolumab w monoterapii.

W grupie N3I1 10,6% chorych uzyskało całkowitą odpowiedź, a 29,8% odpowiedź częściową. W grupie N1I3 nie odnotowano całkowitych odpowiedzi, ale 40,4% chorych uzyskało odpowiedzi częściowe. Odpowiedzi utrzymywały się u 42,1% chorych w ramieniu N3I1 i 36,8% chorych w ramieniu N1I3. Odsetek przeżyć całkowitych po 2 latach wyniósł 67,3% w ramieniu N3I1 i 69,6% w ramieniu N1I3.

Działania niepożądane niezależnie od stopnia zaawansowania wystapiły u wszystkich chorych, a u 71,3% chorych odnotowano działania niepożądane stopnia 3 lub wyższego. Działania niepożądane związane z leczeniem wystapiły u 93,6% wszystkich chorych. Odsetek działań niepożądanych stopnia 3/4 był wyższy w ramieniu N1I3 w porównaniu z ramieniem N3I1 (61,7% vs 38,3%). Również u mniejszej liczby chorych w ramieniu N3I1 przerwano leczenie z powodu działań niepożądanych związanych z podawanym lekiem.

W opinii badaczy uzyskane wyniki uzasadniają podjęcie dalszych badan fazy III u chorych na przerzutowego RCC
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.