Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Spożycie cukru a ryzyko nowotworów: wyniki badania NutriNet-Santé

Źródło: American Journal of Clinical Nutrition
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 27.11.2020
 
 
NutriNet-Santé to francuskie prospektywne badanie kohortowe, w którym obserwowano ponad 101 tys. dorosłych uczestników w latach 2009-2019. Na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" ukazała się analiza danych ze wspomnianego badania dotyczącego związku pomiędzy spożyciem cukru a występowaniem nowotworów.
W badaniu szacowano spożycie różnych produktów, opierając się na zwalidowanych kwestionariuszach dietetycznych wypełnianych przez uczestników oraz na wywiadach z dietetykami, w których uczestnicy opisywali dokładnie spożywane produkty w ciągu ostatnich 24 godzin. Wieloczynnikowy model hazardu Coxa był skorygowany o socjodemograficzne, antropometryczne medyczne i dietetyczne czynniki ryzyka nowotworów. W badaniu porównywano ryzyko pomiędzy kwartylem z najmniejszym całkowitym spożyciem cukru a kwartylem z największym spożyciem.

Większe całkowite spożycie cukru było związane z większym ryzykiem nowotworów (HR=1,17; 95% CI: 1,00-1,37). Jeszcze silniejszy związek zidentyfikowano w przypadku raka sutka (HR 1,51; 95% CI: 1,14-2,00), ale nie w przypadku raka prostaty, jelita grubego oraz płuc. Co ciekawe, ryzyko raka piersi było zwiększone szczególnie w przypadku większego spożycia cukru pochodzącego z napojów oraz nabiału.

Dane pochodzące z badania NutriNet-Santé sugerują, że większe spożycie cukru wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nowotworów, szczególnie raka piersi. Być może interwencje prowadzące do zmniejszenia spożycia cukru mogą zmniejszyć ryzyko nowotworzenia w populacji.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe