Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
UWA

Szansa na wyeliminowanie ubocznych skutków chemioterapii?

Źródło: medicalxpress.com/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 14.08.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Naukowcy z University of Western Australia opracowali nowatorskie podejście, które pozwala zapobiec zahamowaniu czynności szpiku kostnego, które jest jednym z najpoważniejszych skutków ubocznych chemioterapii.
Wyniki badania opublikowano w Science Translational Medicine. Naukowcy udowadniają w nim, że zahamowania czynności szpiku można uniknąć, stosując quizatrinib – inhibitor FLT3.

Zahamowanie czynności szpiku prowadzi do kolejnych skutków ubocznych, które są bardzo uciążliwe dla pacjentów: to zmęczenie, zawroty głowy, siniaki, krwotoki i zakażenia, które mogą okazać się groźne w skutkach. – Pacjenci często zmuszeni są ograniczyć dawki i częstotliwość chemioterapii, by uniknąć tych dolegliwości – podkreśla prof. Wally Langdon, główny autor badania.

Quizartinib hamuje aktywność wielopotencjalnych komórek progenitorowych, co chroni je przed skutkami chemioterapii. Nie hamuje jednak komórek nowotworowych, więc nadal mogą być one niszczone przez cytostatyki.

Badania prowadzono na modelu zwierzęcym Trwają prace nad przygotowaniem próby klinicznej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe