Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szczepienia przeciw HPV mogą wyeliminować raka szyjki macicy

Źródło: Oncology Central/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.07.2019
 
 
Meta-analiza obejmująca 60 mln osób w krajach o wysokim dochodzie wykazała znaczące obniżenie się liczby infekcji HPV po 8-9 latach od szczepienia przeciw HPV.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Lancet dostarczają silnych dowodów, że szczepienia mogą zapobiec rakowi szyjki macicy. To wzmacnia ostatnie stanowisko WHO, że szczepienia powinny być stosowane w wielu grupach wiekowych. Co więcej, analizy wykazują, że lepszy efekt jest uzyskiwany w krajach, które obejmują szczepieniami wiele grup.

Autor badania Marc Brisson z Uniwersytetu Laval komentuje to w ten sposób, że perspektywa spojrzenia na szczepienia przeciw HPV się gwałtownie zmienia. Niektóre kraje ostatnio zmieniają schemat szczepień oraz wprowadzają szczepionki przeciw większej liczbie typów HPV. Jego zdaniem kluczowa będzie kontynuacja monitorowania wpływu szczepień na wybraną populację w celu zbadania szczegółowego efektu zmian w strategiach podejścia oraz ilościowego określenia efektu szczepień w krajach o niskim i średnim dochodzie. Spodziewa się, że WHO wezwie do eliminacji raka szyjki macicy, co może być możliwe w wielu krajach, jeśli szczepieniami zostanie objęty właściwy zakres populacji.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe