Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sztuczna inteligencja wytyczy ścieżkę leczenia raka jajnika?

Źródło: Sciencedaily/Marta Koblańska
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.02.2019
 
 
Sztuczna inteligencja zaprogramowana przez naukowców Imperial College w Londynie oraz Uniwersytetu w Melbourne ma zdolność prognozowania długości przeżycia chorych z rakiem jajnika dokładniej niż inne metody. Oprogramowanie może służyć także przewidywaniu, która z metod terapeutycznych okaże się najbardziej efektywna.
Według badaczy nowa technologia może pomóc klinicystom w szybszej decyzji o wyborze najbardziej optymalnego leczenia oraz wytycza ścieżkę w kierunku terapii personalizowanej. Naukowcy wierzą, że ich praca może zostać wykorzystana w celu przypisania chorych na raka jajnika do poszczególnych grup w oparciu o różnice w utkaniu nowotworu bazując w większym stopniu na wynikach tomografii komputerowej niż typie raka lub stopniu jego zaawansowania. Badacze wykorzystali technologię w celu identyfikacji stopnia agresywności choroby na bazie wyników tomografii oraz próbek tkanki od 364 kobiet. Oprogramowanie analizuje cztery cechy biologiczne guza, co ma wpływ na późniejszą długość przeżycia. Są to struktura, kształt, rozmiar oraz cechy genetyczne guza. To wszystko umożliwia prognozowanie oraz stopień nasilenia choroby od łagodnego po ciężki.

Zdaniem profesora Erica Aboagye’a odsetek przeżyć długoterminowych wypada słabo w odniesieniu do chorych na raka jajnika pomimo postępu terapeutycznego. Dlatego nowe ścieżki są bardzo potrzebne, a nowa technologia może przekazać klinicystom bardziej szczegółową i rzetelną informację na temat tego, jak chora odpowie na poszczególne opcje terapeutyczne, co ma wpływ zarówno na jakość podejmowanych decyzji.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe