Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

USG pozwala na wczesną diagnozę nowotworów u dzieci – badania skriningowe w Rybniku

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.11.2021
 
 
Około 300 przedszkolaków z Rybnika przejdzie profilaktyczne, przesiewowe badania USG jamy brzusznej i pachwin. Pieniądze na ten cel pozyskano dzięki akcji „Przegoń raka dla dzieciaka”. Uczestniczący w niej biegacze pokonali ponad 900 km na trasie Bagdad – Rzym.
Badania obrazowe, w tym ultrasonografia, są najważniejszym narzędziem w rękach lekarzy specjalistów, pozwalającym dokładnie zobrazować i stwierdzić nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby. Dzięki takim działaniom można od razu rozpocząć dalszą diagnostykę i szybko wdrożyć proces leczenia.

- Kiedy rodzice pytają mnie - jako onkologa dziecięcego - jakie badanie należy wykonać u dziecka w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, zawsze odpowiadam: morfologię krwi oraz badanie USG jamy brzusznej. Badanie USG jest niebolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe, a bardzo dokładnie pokazuje narządy jamy brzusznej. Dzięki temu można często rozpoznać nowotwór, kiedy jest jeszcze mało zaawansowany i nie daje żadnych objawów - powiedziała dr n. med. Katarzyna Musioł, specjalistka onkolog i hematolog dziecięcy, ordynator Oddziału Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku.

Jak argumentuje onkolog, najlepszym tego dowodem jest przypadek chłopca z Rybnika, który uległ wypadkowi samochodowemu podczas podróży z dziadkami. W USG brzucha chłopca, wykonanym bezpośrednio po wypadku, aby ocenić, czy nie ma zmian pourazowych, wykryto nowotwór. – Aktualnie chłopiec jest leczony onkologicznie, a rodzice są wdzięczni, że tak szybko udało się rozpoznać chorobę przy braku jakichkolwiek objawów. Przypomnijmy, że im szybsze wykrycie nowotworu, tym większe szanse na jego wyleczenie – dodała dr Katarzyna Musioł.

„Przegoń raka dla dzieciaka" ruszył w biegową trasę z Bagdadu do Rzymu i dzięki temu zebrano ponad 100 tys. zł. – Teraz wspólnie z beneficjentem akcji Fundacją Iskierka zaczynamy badania USG dzieci przedszkolnych i ich rodzeństwa. Wierzymy, że nasz wysiłek pomoże wyprzedzić chorobę. Dzieci są naszym największym dobrem i chcemy, aby ich dzieciństwo było zdrowe i beztroskie – mówią Małgorzata i Rafał Hawel, organizatorzy akcji „Przegoń raka dla dzieciaka".

Działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacja Iskierka od lat prowadzi akcje przesiewowych badań USG dla dzieci oraz organizuje i promuje wszelkie działania edukacyjne skierowane do rodziców. We współpracy z innymi podmiotami przeprowadziła 7 akcji profilaktycznych, w trakcie których udało się przebadać ponad 2500 osób, w tym dorosłych.

– Naszym celem jest przebadanie dzieci pod kątem wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. W obecnej sytuacji i niepewności związanej z pandemią COVID-19 szykujemy różne warianty rozwiązań, rozważamy także zakup sprzętu medycznego wspierającego wczesną diagnostykę, by jak największa liczba dzieci została przebadana i by zebrane w trakcie akcji środki pracowały jak najdłużej – podkreśliła prezes Iskierki Jolanta Czernicka-Siwecka.

Wybór miejsca badań też nie jest przypadkowy, bowiem przedszkole jest przestrzenią dobrze znaną dzieciom, gdzie czują się swobodnie, bezpiecznie i dzięki temu można ograniczyć ich stres związany z badaniem. Badania są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzeństwa, aby już od najmłodszych lat pokazywać tej grupie, że badania są czymś normalnym i nie muszą wiązać się z bólem i chorobą. Organizatorzy chcą też przekonać rodziców, że udział w akcji i podejmowane przez nich kroki z zakresu regularnej profilaktyki mają realny wpływ na zdrowie ich dzieci.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.