Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

USPSTF: jednoczasowe cytologia i badanie w kierunku HPV lepiej wykryją raka szyjki macicy

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.08.2018
 
 
Amerykańskie służby ds. zapobiegania chorobom USPSTF zaktualizowały rekomendacje screening w kierunku raka szyjki macicy. Wytyczne zostały opublikowane w JAMA.
Pojawiała się mała różnica między finalnymi rekomendacjami a ich projektem upublicznionym w ubiegłym roku, które dotyczą samych badań. Screening za pomocą cytologii co 3 lata dla kobiet w wieku 21-65 jest rekomendowany, ale po raz pierwszy służby rekomenduje samodzielny test dla hrHPV wysokiego ryzyka u kobiet w wieku 30-65 lat. Uzyskał on stopień rekomendacji A. Finalna wersja rekomendacji wskazuje więc na cytologię oraz badanie w kierunku hrHPV co 5 lat dla kobiet w wieku 30-65 lat.

Jednakże badania jednoczasowe są rozważane jako alternatywna strategia wobec preferowanej cytologii lub badania w kierunku hrHPV samodzielnego. USPSTF wskazuje, że chociaż jednoczasowe badania mają podobna skuteczność do cytologii lub hrHPV samodzielnych, ich wykorzystanie może skutkować w większej liczbie badań oraz procedur w porównaniu z badaniami samodzielnymi.

Jak wskazują eksperci, jednoczasowe badania pozwalają na wykrycie większej liczby przypadków raka szyjki macicy niż testy samodzielne oraz jednoczasowe badania są złotym standardem rekomendowanym przez towarzystwa naukowe. Ich zdaniem postęp w zwalczaniu raka szyjki macicy jest ogromny, ale najważniejszą kwestią pozostaje edukacja kobiet w zakresie konieczności wizyt u lekarza w celu wykonania badania.

Ostateczny dokument bazuje na przeglądzie dowodów dotyczących screeningu, w tym badań klinicznych oraz analiz decyzyjnych.

.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe