Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pixaby

W Chojnicach doszło do pożaru hospicjum. Rząd solidaryzuje się z ofiarami

Źródło: Portal Samorządowy/ WP/Polskie Radio/ Radio Gdańsk
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.01.2020
 
 
W hospicjum w Chojnicach doszło do zaprószenia ognia, w wyniku, czego doszło do pożaru. Życie straciły 4 osoby. 24 trafiły do szpitala. We wtorek w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie rodzin pacjentów hospicjum. Również rząd solidaryzuje się z ofiarami tragedii.
- Ogromne wyrazy współczucia dla rodzin osób, które zginęły w Chojnicach - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Celem spotkania w ministerstwie zdrowia było przekazanie rodzinom i bliskim wszelkich informacji o możliwościach dalszej opieki. Resort zapewnia, że jest gotowy zapewnić podopiecznym hospicjum dalszą opiekę. Jak informują władze Chojnic, hospicjum zostanie wyremontowane i zmodernizowane. Wprowadzony ma być system oddymiania i informowania o zagrożeniu dymem.

Najprawdopodobniej przyczyną pożaru hospicjum przy ulicy Strzeleckiej w Chojnicach było zaprószenie ognia przez jednego z pensjonariuszy – powiedział TVN24 Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. W wyniku pożaru cztery osoby zmarły, a 24 trafiły do szpitala. Poszkodowani to 20 pacjentów, dwie pracowniczki hospicjum i dwóch policjantów. Funkcjonariusze brali udział w ewakuacji.

Polskie hospicja są niedoinwestowane. Warunki przebywania w nich podopiecznych mogą odbiegać od przyjętych standardów. Na miejsce czeka się długo i nie zawsze wybrane przez rodzinę hospicjum staje na wysokości zadania opieki nad chorymi. W 2019 roku NIK kontrolował polskie hospicja. Dobre praktyki odnotowano jedynie w części z nich.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe