Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W WIM otwarto Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty

Udostępnij:

W Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty zostanie realizowany bezpłatny program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem gruczołu krokowego. Jak podkreślił dyrektor placówki, gen. prof. Grzegorz Gielerak, chorzy będą mieli zapewniony odpowiedni komfort diagnostyki i leczenia.

  • Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty w WIM to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, w którym realizowany będzie program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza
  • Centrum zostało wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny
  • W szpitalu istnieje możliwość wykonania między innymi tzw. biopsji dyfuzyjnej – badania potrzebnego w przypadku tzw. trudno położonych zmian, które łączy ze sobą obraz badania USG z badaniem rezonansu magnetycznego

Pierwsze takie centrum w Polsce

Otwarte w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, w którym realizowany będzie program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza (inaczej prostaty, gruczołu krokowego).

– Tworząc centrum, staraliśmy się zebrać wszystkie najlepsze doświadczenia – polskie oraz europejskie – i implementować je w naszym ośrodku. Aby pacjenci mieli możliwość uzyskania jak najlepszych warunków do tego, aby wszelkie problemy związane z tą chorobą mogłyby być tu, w WIM, rozwiązane – powiedział gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Dyrektor szpitala podkreślił, że ośrodek został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny.

– Staramy się, aby oferta gwarantowała możliwie najlepszy dostęp dla chorych, a jednocześnie, by stosowane narzędzia, zwłaszcza diagnostyczne, były jak najmniej traumatyczne. Zdajemy sobie sprawę, że jest to choroba szczególna, stąd tak ważne jest, by pacjenci mieli zapewniony odpowiedni komfort diagnostyki i leczenia – zaznaczył.

Etapy opieki nad pacjentem w Prostate Cancer Unit omówiła ppłk lek. Agnieszka Grabińska z poradni urologicznej WIM. Jak powiedziała, podstawą przyjęcia do centrum jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub urologa.

– Na konsultację urologiczną w naszym centrum trafiają pacjenci z podwyższonym PSA – markerem nowotworowym –  lub nieadekwatnym do wieku. Po analizie wyniku najczęściej są kierowani na badanie rezonansu magnetycznego, a następnie na biopsję gruczołu krokowego – powiedziała.

Pogłębiona diagnostyka

Szpital ma możliwość wykonania także tzw. biopsji dyfuzyjnej. Badanie potrzebne jest w przypadku tzw. trudno położonych zmian. Łączy ze sobą obraz badania USG z badaniem rezonansu magnetycznego. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie określić podejrzane ogniska i pobrać z nich wycinki. W przypadku diagnozy raka prostaty wykonywana jest dalsza konieczna diagnostyka.

– Po zebraniu wszystkich wyników pacjent razem z interdyscyplinarnym konsylium podejmuje decyzję o dalszym leczeniu – przekazała ppłk lek. Grabińska.

W skład konsylium wchodzą urolog, onkolog, radioterapeuta, radiolog, patomorfolog, brachyterapia, psycholog i koordynator DiLO. W leczeniu operacyjnym szpital zapewnia dostęp do operacji w asyście robota da Vinci i laparoskopowych.

Pacjent ma też możliwość uzyskania pomocy psychologicznej i opieki fizjoterapeutów urologicznych. Pomiędzy poszczególnymi etapami diagnostyki i leczenia wspiera go koordynator, który m.in. umawia terminy wizyt.

Wszystkie świadczenia udzielane w Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty są bezpłatne. Jak powiedziała PAP ppłk lek. Agnieszka Grabińska, ośrodek został sfinansowany z funduszy WIM. Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej WIM, płk dr n. med. Tomasz Syryło, podkreślił wagę profilaktyki.

– Apelujemy, by mężczyźni nie bali się chodzić do urologa. Każdy mężczyzna powyżej 45. roku życia powinien raz w roku taką wizytę odbywać, a jeżeli u kogoś występował w rodzinie rak prostaty, to badania powinno wykonywać się rokrocznie po przekroczeniu 40 lat. Ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jest u tych osób dużo większe – powiedział, dodając, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór u mężczyzn. Jak zwróciła uwagę ppłk lek. Agnieszka Grabińska, w ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka stercza w całej Unii Europejskiej.

– Wczesne wykrycie raka prostaty zapewnia przeżywalność na poziomie 99,8 proc. Niestety, od podejrzenia nowotworu do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia często upływa wiele czasu – stwierdziła, zaznaczając, że jej zdaniem mężczyźni powinni móc zapisywać się do urologa bez skierowania, podobnie jak kobiety, które go nie potrzebują przed wizytą u  ginekologa.

Przeczytaj także: „Mężczyźni coraz częściej umierają na raka prostaty” i „Wcześnie wykryć raka prostaty”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.