Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W szpitalach pracuje 1390 koordynatorów leczenia onkologicznego

Udostępnij:
Od 20 maja każdy szpital, który wchodzi do Krajowej Sieci Onkologicznej, musi mieć koordynatora wspierającego pacjenta podczas leczenia. Do systemu zgłoszono dotąd 1390 koordynatorów w 420 placówkach – podało Ministerstwo Zdrowia.
20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładająca wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Resort zdrowia poinformował PAP, że do 31 maja br. do systemu informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono 1390 koordynatorów w 420 placówkach medycznych.

Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło jednocześnie, że nie jest to ostateczna liczba.

Do końca maja najwięcej koordynatorów zgłoszono w województwie śląskim – 235, a najmniej w lubuskim – 12.

W województwie dolnośląskim zgłoszono 118 koordynatorów, w kujawsko-pomorskim – 51, w lubelskim – 66, w łódzkim – 86, w małopolskim – 154, w mazowieckim – 203, w opolskim – 44, w podkarpackim – 23, w podlaskim – 48, w pomorskim – 51, w świętokrzyskim – 85, w warmińsko-mazurskim – 46, w wielkopolskim – 79, w woj. zachodniopomorskim – 89.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.