ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyleczenie Helicobacter pylori eliminuje ryzyko raka przewodu pokarmowego

Udostępnij:
Wyleczenie infekcji Helicobacter pylori u pacjentów z rakiem przewodu pokarmowego w wywiadzie rodzinnym zmniejsza więcej niż o połowę ryzyko zachorowania na ten nowotwór - wynika z badania zNew England Journal of Medicine.
Co ważne, eradykacja zakończona sukcesem redukuje ryzyko wystąpienia raka nawet o 73 procent w porównaniu do pacjentów, u których infekcja trwa nadal, wynika z badania opublikowanego w NEJM.

Badanie obejmowało 1676 uczestników ze zmodyfikowaną terapią z intencją wyleczenia, z czego 832 otrzymywało leczenia a 844 placebo. Leczenie polegało na podawaniu amoksycyliny 1000 mg, klarytromycyny 500 mg oraz lansoprazolu 30 mg dwa razy dziennie przez 7 dni. Monitoring chorych trwał 2 lata.

O wynikach badania
W punkcie odcięcia u 1,2 procent pacjentów w grupie otrzymującej leczenie wystąpił rak przewodu pokarmowego w porównaniu do 2,7 procent pacjentów, którym podawano placebo. Jak wskazują badacze, wszystkie przypadki raka przewodu pokarmowego zostały wykryte w trakcie badania endoskopowego. Prawie wszystkie zachorowania, bo 90,9 procent były w stadium zaawansowania pierwszym, pozostałe w stadium drugim.

Podczas kontynuacji, 1587 pacjentów zostało zakwalifikowanych do eradykacji Helicobacter pylori, którą potwierdzono u 70,1 procent chorych z grupy otrzymującej leczenie i 7,1 procent z grupy placebo. Infekcja pozostała u 979 pacjentów. W tej grupie u 2,9 procent wystąpił rak versus u 0,8 procent tych, u których nastąpiło wyleczenie z Helicobacter pylori.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.