Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Yale University: 5 lat życia z glejakiem dzięki analizie molekularnej

Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.02.2017
 
 
Analiza molekularna guza mózgu umożliwiła lekarzom Smilow Cancer Hospital identyfikację rozwijających się mutacji i pomogła utrzymać przy życiu 55 chorą przez 5 lat. Badacze Yale University opublikowali wyniki w Genome Medicine.
Mediana przeżycia pacjentów z glejakiem wielopostaciowym GBM wynosi 15 miesięcy, ale trzy odrębne analizy genetyczne guza zidentyfikowały nowe mutacje, co pozwoliło lekarzom na dostosowanie terapii i utrzymanie chorej przy życiu przez ponad 5 lat. Stało się tak pomimo dwóch wznów nowotworu.

Jak podkreślają badacze, udało im się zidentyfikować profil molekularny każdej ze wznów, który zmieniał się po każdej terapii i w czasie, ale to pozwoliło na dostosowanie leczenia do tych profili molekularnych.

Odkrycie ma istotne znaczenie dla precyzji terapii tych nowotworów. Obecnie w szpitalu Smilow wykonuje się analizę genetyczną każdego usuniętego chirurgicznie guza, każdej wznowy lub progresji i porównuje się je do profilu molekularnego raka pierwotnego w celu podjęcia decyzji terapeutycznych
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe