ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zakrzepica w naczyniach krwionośnych w obrębie jamy brzusznej oznaką nowotworu

Udostępnij:
Wyniki najnowszego badania opublikowanego w Blood wskazują, że obecność zakrzepów w naczyniach krwionośnych w jamie brzusznej mogą być objawem niewykrytego wcześniej nowotworu. Mogą tez wiązać się z gorszymi wynikami leczenia w zakresie przeżycia u chorych na raka trzustki lub wątroby.
Rozpoznanie u chorych zakrzepicy żył trzewnych (splanchnic venous thrombosis, SVT) będącego postacią choroby zakrzepowo-zatorowej obejmującej jedno lub trzy duże naczynia w jamie brzusznej może wymagać przeprowadzenia diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej. Zespół badaczy z Danii analizował grupę chorych pochodzących z duńskiego rejestru obejmującą 1191 pacjentów z pierwszorazowym epizodem SVT rozpoznanym między 1994 a 2011 rokiem. Następnie u chorych przeprowadzono diagnostykę w kierunku choroby nowotworowej z medianą 1,6 roku. Celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie czy SVT jest markerem utajonego nowotworu i czy może być czynnikiem prognostycznym przeżycia. Spośród 1191 analizowanych chorych u 183 rozpoznano chorobę nowotworową, w tym u 95 w ciągu trzech miesięcy od rozpoznania SVT. W porównaniu z populacją ogólną u chorych z rozpoznaną SVT prawdopodobieństwo rozpoznania choroby nowotworowej w ciągu 3 miesięcy było 33 razy większe. W okresie 3-12 miesięcy po rozpoznaniu SVT prawdopodobieństwo to było większe 2,7 razy. Trzymiesięczne ryzyko rozpoznania nowotworu u chorych z zakrzepicą w naczyniach jamy brzusznej wyniosło 8%. Najwyższe ryzyko dotyczyło raka wątroby (3,5%), raka trzustki (1,5%) i nowotworów mieloproliferacyjnych (0,7%). U chorych z rozpoznaniem SVT, u których jednocześnie rozpoznano raka wątroby lub trzustki trzymiesięczne wyniki leczenia były gorsze w porównaniu z chorymi bez zakrzepicy. Wskaźniki trzymiesięcznego przeżycia wyniosły 44% u chorych z nowotworem i SVT w porównaniu z 55% u chorych bez SVT. U chorych na raka trzustki trzymiesięczne przeżycie wyniosło 35% i 53% odpowiednio u chorych z i bez SVT. Obecność SVT nie wpływała na przeżycie chorych na nowotwory hematologiczne, ale wykazano zwiększoną zapadalność na pewien rodzaj nowotworu w okresie po 12 miesiącach od rozpoznania SVT. W porównaniu z populacja ogólną, chorzy z zakrzepicą żył głębokich i zatorowością płucną wykazują 2-4 x większe ryzyko rozpoznania choroby nowotworowej w ciągu 12 miesięcy.
Przedstawione badanie było pierwszym, które wykazało w dużej populacji, że u chorych z zakrzepicą żył trzewnych istnieje wysokie prawdopodobieństwo rozpoznania nowotworu w stosunkowo krótkim czasie. (al)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.