ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie chemioradioterapii u kobiet chorych na raka szyjki macicy w stopniu IIIB

Udostępnij:
Pewnym postępem w leczeniu raka szyjki macicy było wykazanie większej korzyści z zastosowania chemioradioterapii w porównaniu do samodzielnej radioterapii. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzanych w krajach, w których jednak występowanie tego nowotworu w bardziej zaawansowanych stadiach nie jest częste.
W meta-analizie osiemnastu badań, przeprowadzonych u kobiet chorych na raka szyjki macicy o zaawansowaniu w stopniu III do IVA korzyść z zastosowania chemioradioterapii odniosło 3% chorych. Jednakże przedziały ufności współczynników ryzyka dla przeżycia całkowitego (OS, overall survival) i okresu wolnego od choroby (DFI, disease-free intrval) nie były istotne statystycznie. Na łamach Journal of Clinical Oncology zaprezentowano wyniki badania prowadzonego w Brazylii, do którego zakwalifikowano chore na płaskonabłonkowego raka szyjki macicy w stadium IIIB.
Do badania włączono 147 kobiet, z których 72 chore zostały poddane radioterapii i chemioterapii w oparciu o cisplatynę, a 75 chorych zostało zakwalifikowanych do samodzielnej radioterapii. W grupie otrzymującej chemioradioterapię DFI było istotnie dłuższe (HR, 0.52; 95% CI, 0.29 to 0.93; P=0.02) w porównaniu do grupy leczonej radioterapią. Krótszy DFI łączył się również z obustronną inwazją ścian miednicy, średnim poziomem hemoglobiny poniżej 10 mg/dl podczas leczenia i stanem ogólnym poniżej 90% wg Karnofskiego. Chore leczone chemioradioterapia w porównaniu do samodzielnej radioterapii nie odniosły natomiast korzyści jeżeli chodzi o wydłużenie mediany OS (HR, 0.67; 95% CI. 0.38 to 1.17; P=0.16).
Prawdopodobieństwo bycia wolnym od choroby po 3 i 5 latach wynosiło odpowiednio 66% i 61% w grupie leczonej chemioradioterapią w porównaniu do 55% i 51% w grupie samodzielnej radioterapii. Podobnie prawdopodobieństwo przeżycia po 3 latach wyniosło 68% w porównaniu do 64% i po 5 latach 56% w porównaniu do 54%. Toksyczność chemioradioterapii (poza powikłaniami hematologicznymi) nie różniła się istotnie w porównaniu do samodzielnej radioterapii
Podsumowując – dodanie cisplatyny do radioterapii w leczeniu raka szyjki macicy w stadium IIIB skutkuje niewielką, lecz istotną poprawą długości okresu wolnego od choroby, przy akceptowalnej toksyczności leczenia. Niestety moc badania okazała się niewystarczająca by wykazać poprawę OS.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.