Specjalizacje, Kategorie, Działy

"Top Medical Trends", konferencja prasowa i problemy medycyny

Udostępnij:
- Psychiatrzy zdołali już się przebić do opinii publicznej z przekazem, że dziedzina ta pozostaje niedofinansowana oraz sytuacja w szpitalach psychiatrycznych, w szczególności z zakresu psychiatrii dziecięcej, jest zła – ocenił dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jak co roku podczas "Top Medical Trends" zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której poruszone zostały najpilniejsze tematy polskiej medycyny. W tym roku problemy przedstawili:
- prof. Jacek Wysocki,
- prof. Lidia Brydak,
- prof. Maria Barcikowska,
- prof. Piotr Hoffman,
- prof. Andrzej Lewiński,
- dr Sławomir Murawiec.

- Obecnie śmiertelność w ciągu trzech lat po przebytym ostrym zespole wieńcowym po interwencji szpitalnej wynosi 28-30 procent, czyli bardzo dużo. System koordynowanej opieki daje nadzieje, na to, że ci pacjenci będą mogli skorzystać z wiedzy specjalistów – mówił prof. Hoffman, dodając, że problemem jest koncentracja opieki w dużych ośrodkach. Kardiolodzy czekają również na refundację nowych leków na migotanie przedsionków, czy dyslipidemię.

Według dr Murawca obniżanie standardów opieki psychiatrycznej w szpitalach nie służy rozwiązaniu problemów polskiej psychiatrii. Powinno nim być zwiększenie nakładów do 6 proc. całego budżetu na zdrowie. Obecnie proporcja ta wynosi 3,4 procent, a tymczasem zaburzenia psychiczne dotykają nawet 20 procent społeczeństwa w ciągu całego życia.

- Profilaktyka grypy kuleje zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy – mówiła prof. Lidia Brydak. Według jej danych szczepi się jedynie 6,4 procent lekarzy, z pacjentami też nie jest najlepiej tymczasem liczba zgonów z powodu grypy pozostaje niedoszacowana.

Prof. Lewiński wskazywał na problem przechodzenia endokrynologów do sektora prywatnego ze względu na wyższe uposażenie. Jednocześnie moda na choroby tarczycy wymusza kierowanie do specjalistów, którzy niejednokrotnie zdaja sobie sprawę z tego, ze choremu nic nie jest, a jednak w ich interesie pozostaje jak największa liczba wizyt.

Zmiany są oczekiwane w kalendarzu szczepień. Obecnie do palety dołączyły szczepionki przeciw pneumokokom, rozważane są meningokokowi oraz rota wirusowe. Zdaniem prof. Wysockiego korzystną zmianą byłoby wprowadzenie szczepionek wieloskojarzonych, bo wtedy konieczność podania zastrzyku byłaby rzadsza.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.