Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co ma wpływ na decyzję odnośnie wizyty u lekarza rodzinnego?

Udostępnij:
Duńczycy przeprowadzili badanie na 100 tys. osób , z którego wynika, że prawie co piąta dolegliwość prowadzi do kontaktu z lekarzem rodzinnym. Przy czym nie ma tu różnic odnośnie płci. Największy wpływ na decyzję wizyty lekarskiej mają wpływ objawów na codzienna aktywność oraz poziom zaniepokojenia danym symptomem.
Na ankiety odpowiedziało 52,5 procent pytanych. 91,5 procent doświadczyło co najmniej jednego z 44 objawów podczas ostatnich czterech tygodni poprzedzających wypełnienie kwestionariusza. 21,7 procent skutkowało kontaktem z lekarzem rodzinnym. Co ciekawe, wysokie obciążenie symptomami wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem kontaktu z lekarzem.

Kontynuacja badania wykazała, że jednak objawy prezentowane lekarzowi pierwszego kontaktu stanowią jedynie mniejszość w całym spektrum dolegliwości doświadczanych przez ludzi z populacji ogólnej. Znajomość bodźca do poszukiwania opieki zdrowotnej stanowi kluczowa informację dla lekarza, aby mógł wzmocnić zdolność wczesnej diagnozy i szybkiej terapii. Co ważne, symptomy zgłaszane lekarzowi POZ odzwierciedlają różnorodność interpretacji doznań, które nie zawsze są równoznaczne z ekspresją zasadniczej choroby.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.