Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patryk Rydzyk

Czas to mózg – w SM to stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia ►

Udostępnij:
O personalizacji terapii w stwardnieniu rozsianym i znaczeniu jej wczesnego inicjowania mówi prof. Monika Adamczyk-Sowa.
– Mam nadzieję, że niebawem uda nam się pomóc wszystkim chorym na stwardnienie rozsiane. Jest to uzależnione od możliwości zastosowania personalizacji terapii. Myślę, że coraz bliżej nam do tego, żeby spersonalizować terapię w SM – wyraża nadzieję prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes elekt Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Prof. Adamczyk-Sowa przypomina, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych cząsteczek wykorzystywanych w terapii chorych na stwardnienie rozsiane. Obecnie jest dostępnych kilkanaście preparatów do leczenia immunomodulującego SM, o bardzo różnym profilu działania i różnej skuteczności. Przy tak bogatym armamentarium pozostaje kwestia wczesnego i skutecznego jej wykorzystania.

Wczesne rozpoczęcie terapii to okres, kiedy choroba dopiero się rozpoczyna. Wcześnie to niekiedy wtedy, kiedy pacjent jeszcze nie wie, że choruje na stwardnienie rozsiane. Czas to mózg. W stwardnieniu rozsianym to stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ w neurologii to, co się zadziało, już się nie odwróci – przypomina ekspertka.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Moniką Adamczyk-Sową, nagranej podczas XXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (15–18 września 2021 r., organizator: Wydawnictwo Termedia).

 
Patryk Rydzyk
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.