Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czego spodziewamy się na tegorocznym kongresie ESC 2023?

Udostępnij:
Od 25 do 28 sierpnia odbędzie się kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jednego z czołowych towarzystw naukowych w medycznym świecie. Jakie doniesienia przyniesie tegoroczna edycja?
W ostatnich latach wykazano, że leki z grupy agonistów GLP-1 zmniejszają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 i powodują istotną (i znaczącą) utratę masy ciała u pacjentów z otyłością. Na kongresie zostaną przedstawione dokładne wyniki badania STEP-HFpEF finansowane przez Novo Nordisk. Jest to randomizowane, kontrolowane badanie porównujące semaglutyd z placebo u pacjentów z otyłością i niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową. Wybór podwójnych głównych punktów końcowych – utraty masy ciała i jakości życia – sugeruje, że będzie to kolejne pozytywne badanie dla tej klasy leków.

Migotanie przedsionków wydaje się schorzeniem dobrze poznanym, jednak wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi – jednym z nich jest wpływ krótkotrwałych epizodów migotania na występowanie udarów mózgu. W badaniu NOAH-AFNET-6 sprawdzano, czy leczenie tych krótszych epizodów arytmii – za pomocą edoksabanu lub aspiryny – okaże się skuteczne. Jedyne, co wiadomo (z komunikatu prasowego), to fakt, że badanie przerwano przedterminowo ze względu na bezskuteczność przyjętych interwencji, jednak szczegóły wraz z omówieniem zostaną przedstawione dopiero na kongresie.

Nie jest to jedyne ważne badanie dotyczące tego schorzenia; tegoroczna edycja ESC będzie polem do porównania ablacji pulsacyjnej (promowanej jako bezpieczniejsza) z powszechnie stosowaną na całym świecie ablacją termiczną.

Kolejnym ważnym akcentem będzie prezentacja wyników badania FIRE, w którym oceniono strategię rewaskularyzacji całkowitej i częściowej u pacjentów w wieku powyżej 75 lat zarówno ze STEMI, jak i NSTEMI. Dotychczasowe badania dotyczyły młodszych populacji, dlatego można się spodziewać, że wyniki mogą nie być takie same – starsza populacja ma większe obciążenie innymi chorobami i wyższe ryzyko powikłań samej interwencji.

Według organizatorów większość doniesień będzie skupiała się wokół przyczyn lub powikłań niewydolności serca, w tym na chorobie wieńcowej, wadach zastawek i nagłych zgonach sercowych. Niewydolność serca ma znaczenie dla szerokiej grupy pacjentów, również tych z otyłością, cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek, stąd tak istotne miejsce tych problemów w trakcie kongresu ESC 2023.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.