Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Daprodustat jest skuteczny u pacjentów rozpoczynających dializowanie

Udostępnij:
Jednym z wielu problemów trapiących pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jest niedokrwistość. Metody efektywnego leczenia są ograniczone, stąd dążenia naukowców do zapewnienia szerszego spektrum opcji terapeutycznych. Przybywa dowodów na skuteczność jednej z nich.
Daprodustat, indukowany hipoksją inhibitor hydroksylazy prolilowej, zapewne już wkrótce doczeka się decyzji Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejskiej Agencji Leków (EMA) do dopuszczenia do obrotu w leczeniu niedokrwistości u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

W dwóch dużych, podwójnie zaślepionych randomizowanych badaniach klinicznych (ASCEND-D i ASCEND-ND), opublikowanych na łamach prestiżowego „The New England Journal of Medicine” w grudniu 2021 roku, wykazano równoważność leku u pacjentów niedializowanych oraz dializowanych.

Tym razem na łamach „JAMA Internal Medicine” przedstawiono dane na temat skuteczności leku u osób dopiero rozpoczynających dializoterapię.

Istotność zbadania daprodustatu w tej populacji jest bardzo istotna, gdyż pierwsze 90 dni od rozpoczęcia dializoterapii to okres wysokiego ryzyka – dane wskazują, że w tym okresie śmiertelność jest dwukrotnie wyższa niż w kolejnych 9 miesiącach.

Wieloośrodkowy zespół naukowców (w tym m.in. z Polski) przeprowadził randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, obejmujące 312 pacjentów, u których planowano rozpoczęcie dializoterapii w ciągu 6 tygodni od badania przesiewowego lub rozpoczęli ją w ciągu 90 dni przed randomizacją. Zakwalifikowano osoby ze stężeniem hemoglobiny od 8,0 do 10,5 g/dl.

Średnie stężenie hemoglobiny w ciągu 52 tygodni oceny wynosiło 10,5 g/dl dla grupy badawczej i 10,6 g/dl dla kontrolnej, co wskazuje na równoważność.

W obu leczonych grupach nastąpiło zmniejszenie konieczności średniego miesięcznego dożylnego stosowania żelaza od wartości wyjściowej do 52. tygodnia, jednak daprodustat pod tym względem nie okazał się skuteczniejszy w porównaniu z darbepoetyną alfa. Częstość występowania działań niepożądanych wynosiła 76 proc. dla daprodustatu w porównaniu z 72 proc. dla darbepoetyny alfa.

Wykazano zatem, że daprodustat jest równoważny darbepoetynie alfa w tej grupie pacjentów i może stanowić potencjalną alternatywę, której – patrząc na dotychczasowe dowody – zapewne się doczekamy.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.