Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dieta MIND poprawia funkcje poznawcze nawet w przypadku choroby Alzheimera

Udostępnij:
Dieta MIND to mieszanka diety śródziemnomorskiej i DASH, a w jej skład wchodzą głównie warzywa liściaste, ryby, orzechy, jagody, fasola i produkty pełnoziarniste. Konieczne jest również ograniczenie spożycia potraw smażonych, fast foodów, słodyczy i ciastek.
Przestrzeganie diety MIND może poprawić pamięć osób starszych, nawet po zdiagnozowaniu choroby Alzheimera, jak pokazują dane z Rush Memory and Aging Project (MAP). Dieta MIND wiąże się z lepszymi funkcjami poznawczymi niezależnie od zmian w mózgu wynikającymi z choroby Alzheimera, co sugeruje, że nigdy nie jest za późno na profilaktykę. Badanie opublikowano w „Journal of Alzheimer's Disease”.

Badanie skoncentrowano na 569 starszych osobach, które zmarły podczas udziału w badaniu MAP (rozpoczęło się w 1997 roku). Uczestnicy badania byli w większości rasy białej i bez rozpoznanej demencji. Wszyscy zgodzili się na coroczne oceny kliniczne. Zgodzili się również na wykonanie autopsji mózgu po śmierci. Począwszy od 2004 roku uczestnicy wypełniali coroczne kwestionariusze dotyczące częstotliwości spożywania pokarmów, które zostały wykorzystane do stwierdzenia stosowania diety MIND na podstawie tego, jak często uczestnicy jedli określone pokarmy.

Naukowcy wykorzystali serię analiz, aby zbadać wpływ stosowania diety MIND na patologię mózgu związaną z demencją w chwili śmierci. Analizy dostosowano do wieku, płci, wykształcenia, czynności poznawczych w późnym okresie życia i całkowitego zapotrzebowania na energię.

Wyniki pokazują, że stosowanie diety MIND było związane z lepszym ogólnym funkcjonowaniem w sferze poznawczej w momencie śmierci (β = 0,119; p = 0,003). Warto zauważyć, że – jak twierdzą naukowcy – wyniki były podobne, gdy do modelu włączono chorobę Alzheimera i inne patologie mózgu (β = 0,111; p = 0,003). Ograniczeniem badania było jednak poleganie wyłącznie na deklaracjach uczestników co do stosowanej diety i udział głównie osób rasy białej. Mocne strony badania stanowiły natomiast regularne, coroczne analizy funkcji poznawczych za pomocą standaryzowanych testów oraz zbieranie informacji żywieniowych za pomocą zwalidowanych kwestionariuszy.

W podsumowaniu stwierdzono, że zmiana diety może wpływać na możliwości poznawcze i ryzyko demencji. Jest to kolejne badanie potwierdzające, że czynniki związane ze stylem życia mogą chronić mózg przed chorobami. W tym wypadku skupiono się na wskazówkach żywieniowych związanych z dietą MIND.
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.