Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dyskusja nad zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej

Udostępnij:
Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to – jak przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski – dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.
Szef Ministerstwa Zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o zmiany, jakie mają objąć podstawową opiekę zdrowotną. Chodzi o zmodyfikowane rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy te m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysyłać specjaliści. Nowe rozwiązania przewidują m.in. opcję konsultacji lekarza z lekarzem. W rozporządzeniu mowa jest też m.in. o czterech zakresach opieki koordynowanej. Regulacja wejdzie w życie 1 października.

– Finiszujemy, jeśli chodzi o kwestię przygotowania i wdrożenia modelu opieki koordynowanej. (…) Finalizujemy ostateczną wersję zarządzeń prezesa NFZ, bo rozporządzenie MZ zostało wydane w tym zakresie – powiedział mediom szef MZ.
Podał, że są dwa obszary dyskusji – zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i korzystanie ze specjalisty oraz konsultacje lekarza z lekarzem.

– W tej chwili, razem ze środowiskiem – bo to nie jest tak, że sami szukamy rozwiązania – pracujemy nad tymi dwoma zagadnieniami – powiedział minister.

– Chcemy przypilnować daty pierwszego października, jeżeli chodzi o zaprezentowanie regulacji, danie możliwości podmiotom do zgłaszania się – zaznaczył.

Szef resortu zdrowia stwierdził, że zainteresowanie podmiotów jest bardzo duże, ale podanie konkretnych danych będzie możliwe po zaprezentowaniu ostatecznej wersji zarządzenia prezesa NFZ i reakcji na nie.

– Przypominam, że pacjenci mają swobodę wyboru. Tam, gdzie ten pakiet jest szerszy, można się przenieść – zauważył.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.