Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Flozyny to rewolucja w nefrologii – od lipca będzie refundacja dla chorych na PChN

Redaktor: Iwona Kazimierska
|
Źródło: Materiały prasowe
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział refundację nowoczesnej terapii nefroprotekcyjnej od 1 lipca. Jak podkreślają organizacje pacjentów i lekarze, dla wielu chorych na PChN flozyny (inhibitory SGLT2) to szansa na odsunięcie w czasie dializoterapii i poprawę jakości życia.
Rokowania w przewlekłej chorobie nerek są tym lepsze, im wcześniej zostanie wykryta choroba i włączona skuteczna terapia. Choroba manifestuje się poprzez problemy sercowo-naczyniowe, stany cukrzycowe, podwyższone ciśnienie krwi, miażdżycę. Końcowe stadium choroby wymaga wielogodzinnej dializoterapii, w najlepszej sytuacji – przeszczepienia nerki.

Kluczowy jest stan nerek w momencie rozpoznania choroby
Szacuje się, że PChN dotyczy nawet 4,7 mln Polaków. Nerki nie bolą, z tego względu chorzy są diagnozowani zwykle przypadkowo i w późnych stadiach choroby. Zdecydowana większość z nich trafia do nefrologa w ostatnich 11 miesiącach przed rozpoczęciem leczenia nerkozastępczego. Część z nich umiera wcześniej – nie na nerki, ale z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

– Skutkiem choroby nerek jest galopująca miażdżyca i niewydolność serca, a w konsekwencji zawały i udary. Lecząc nerki, zapobiegamy wielochorobowości i katastrofalnym następstwom dla zdrowia chorego – podkreśla prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Kluczowy jest stan nerek w momencie rozpoznania choroby. Im szybciej zostanie wykryta, tym lepiej możemy sobie z nią poradzić – dodaje ekspertka.

Terapia flozynami przedłuża życie
Od ponad dwóch dekad medycyna pozostawała bezsilna wobec niemożności zahamowania progresji PChN. Dopiero korzyści kliniczne stosowania flozyn, które wykazano w badaniu DAPA-CKD, dały nadzieję na rewolucję w nefrologii.

Zastosowanie dapagliflozyny na wcześniejszym etapie choroby (G3-G4), wraz ze standardowym leczeniem inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE-I) lub antagonistami receptora angiotensyny (ARB, sartany), wykazało 31-proc. redukcję ryzyka zgonu niezależnie od przyczyny oraz 34-proc. zmniejszenie konieczności przewlekłej dializoterapii lub przeszczepu nerki. Zastosowanie leków nefroprotekcyjnych wydłuża życia pacjenta o 4 lata oraz odracza czas do dializoterapii o 7 lat. Refundacja flozyn umożliwi także poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych chorobą. To przełom, na który zarówno lekarze, jak i pacjenci czekali od 20 lat.

Konieczne zmiany w zakresie diagnostyki
Opieka nad pacjentem to nie tylko nowoczesne terapie – aby dobrze leczyć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich zmian systemowych, w tym stworzenie programu profilaktyki PChN, który zapewni lekarzom dostęp do pełnego zestawu narzędzi diagnostycznych.

– Konieczna jest szeroka edukacja w zakresie diagnostyki, prowadzona zarówno w społeczeństwie, jak i w środowisku lekarzy i farmaceutów. Jesteśmy świadkami przełomu w opiece nad pacjentem z PChN. Pamiętajmy jednak, że jako pacjenci jesteśmy współodpowiedzialni za stan swojego zdrowia – komentuje Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Diagnostyka PChN obejmuje stosunkowo tanie oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy i ocenę albuminurii – to badanie nie znajduje się w koszyku świadczeń lekarza POZ. Szacuje się, że aż 95 proc. chorych na PChN nie wie o swojej chorobie. Umożliwienie lekarzom rodzinnym zlecania wykonania pełnego zestawu badań diagnostycznych umożliwi szybkie zidentyfikowanie choroby i usprawni współpracę z nefrologami.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.