Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Inwestycje w ramach programu FEnIKS w POZ. Trzeba pamiętać o warunkach

Udostępnij:

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że realizacja inwestycji finansowanych ze środków finansowych programu FEnIKS to przede wszystkim trwałość projektu, która przyniesie wymierne korzyści pacjentom podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Na początku lutego zostały rozstrzygnięte wnioski złożone w pierwszym w programie FEnIKS dla POZ w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027
  • Do wsparcia z funduszy europejskich i budżetu państwa zakwalifikowało się ponad 1800 placówek POZ z całej Polski
  • Unijne i krajowe dofinansowanie inwestycji w POZ pokrywa 100 proc. kosztów inwestycji, które zostały wskazane we wnioskach konkursowych
  • Jednym z najważniejszych warunków, aby otrzymać dofinansowanie wskazanych projektów, jest ich trwałość

Otrzymanie grantu finansowanego z UE i budżetu państwa z programu FEnIKS wiąże się z określonymi warunkami. To oczywiste, zwłaszcza że są to środki publiczne. Jednym z najważniejszych jest zachowanie trwałości projektu, na co wskazują przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2021 r.

Zasada utrzymania trwałości projektu polega przykładowo na tym, że placówka POZ, która dostaje dotację w wysokości 100 proc. i kupuje za nią aparaturę medyczną, np. aparat USG, musi wykorzystywać sprzęt do diagnostyki pacjentów w ramach POZ, a trwałość projektu to czas (5 lat od daty rozliczenia projektu przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Ministerstwem Zdrowia, które jest planowane w II połowie 2028 r. – czyli w sumie 8 lat – do połowy 2033 roku), w którym kupiony sprzęt medyczny musi być dostępny w placówce POZ i służyć pacjentom w ramach realizacji świadczeń POZ, które są udzielane na podstawie umowy z NFZ.

Naruszenie zasady trwałości jest wtedy, gdy placówka POZ nie diagnozuje pacjentów sprzętem kupionym z dotacji, ponieważ nie ma umowy z funduszem na świadczenia w zakresie POZ.

Jak przypomina NFZ, poradnie POZ, które zgłosiły się do I naboru organizowanego przez fundusz, oświadczały we wnioskach o grant (pkt 5.7), że są gotowe do zachowania trwałości projektu. Co więcej, akceptowały, że zapoznały się z procedurą udziału w naborze i potwierdzały, że informacje podane we wniosku są zgodne z prawdą.

Jak wskazuje fundusz, ok. 10 proc. placówek, którym zostały przyznane środki z programu FEnIKS, otrzymało aneksy do umów, w których wydłużono czas równy okresowi trwałości projektu, czyli do połowy 2033 r. Pozostali świadczeniodawcy mają podpisane umowy na czas nieokreślony.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.