Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Klinika, która zapewni holistyczne podejście do chorego w wieku podeszłym ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 18.10.2021
 
 
W Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie powstaje klinika gerontokardiologii. To prawdopodobnie pierwszy taki oddział w Polsce.
Gerontokardiologia jest dziedziną, która skupia się na starzejącym się sercu.

– Osoby w wieku podeszłym i bardzo podeszłym cierpią w pierwszym rzędzie na choroby układu krążenia, które są pierwszą przyczyną zgonów w tej populacji. W związku z tym naturalne jest, że powinny powstawać ośrodki specjalizujące się w opiece nad pacjentami w wieku podeszłym dotkniętymi chorobami układu krążenia – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości SPSK im. prof. Witolda Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

– Mamy ambicje stworzyć modelowy ośrodek zajmujący się holistycznie osobami w wieku podeszłym z chorobami układu krążenia – dodaje ekspert.

Prof. Jankowski zauważa, że w Polsce nie ma wystarczającej liczby poradni geriatrycznych. To ważny problem, bo hospitalizacja pacjenta w wieku podeszłym powinna być ostatecznością. Jeżeli tylko daną chorobę można zdiagnozować i leczyć ambulatoryjnie, należy to robić w taki właśnie sposób. Należałoby też rozwinąć domową opiekę geriatryczną.

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu krążenia u osób w wieku podeszłym. Bardzo częsta jest hipercholesterolemia i dynamicznie rośnie częstość występowania cukrzycy. Te trzy przypadłości prowadzą do choroby wieńcowej, której ryzyko rozwoju jest również ściśle związane z wiekiem. To wszystko skutkuje rozwojem niewydolności serca. Poważnym problemem jest migotanie przedsionków, a także wiele innych zaburzeń rytmu serca.

– Problemów zdrowotnych związanych z układem krążenia u osób w wieku podeszłym jest bardzo dużo. Trzeba przy tym pamiętać, że osoby te nie cierpią wyłącznie na choroby serca. Ryzyko udaru mózgu jest ściśle związane z wiekiem, może nawet ściślej niż choroba wieńcowa – wyjaśnia prof. Jankowski.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Piotrem Jankowskim.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.