Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Krajowe sieci - odliczanie do startu

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: PAP/Aleksandra Kiełczykowska
– Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej rozpoczął się w ubiegłym roku. Jeżeli chodzi o rozwiązania ustawowe, to – idąc śladem sieci onkologicznej – planujemy rozwiązanie ustawowe na rok 2024 – przekazał 16 marca w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia pytany był w RMF FM o Krajową Sieć Onkologiczną oraz o prace nad Krajową Siecią Kardiologiczną.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej czeka na podpis prezydenta. – Pan prezydent bardzo przychylnie odnosi się do tego projektu. Po podpisaniu, tak naprawdę od momentu ogłoszenia, rozpoczynamy prace – wskazał, dodając, że wyznaczane będą ośrodki referencyjne oraz organizowany cały system.

Odnosząc się do Krajowej Sieci Kardiologicznej, zapowiedział, że rozwiązania ustawowe planowane są na 2024 rok.

– Założeniem jest to, że niezależnie od miejsca, w którym rozpocznie się leczenie, będzie zapewniony taki sam standard. Nie tylko dlatego, że jest procedura, ale dlatego, że konsylia lekarskie będą prowadzone z udziałem specjalistów z wyższych ośrodków referencyjnych – przypomniał Niedzielski.

Dopytywany wskazał, że planowane jest również powstanie krajowej sieci neurologicznej oraz hematologicznej.

– Rozmowa o reformach jest możliwa od momentu, kiedy zapewniliśmy pewne ramy finansowe funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, bo daliśmy gwarancję 7 proc. PKB. Bez tego nie ma szans na rozwiązania, które będą w jakikolwiek sposób przyjazne dla pacjenta – ocenił.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Ustawa zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadzony zostanie też obowiązek systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu będzie można wprowadzać korekty do systemu opieki onkologicznej, aby odpowiadał on oczekiwaniom pacjentów.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi.

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne – na poziomie specjalistycznym, a najprostsze – na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta zostanie na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły zajmować się opieką onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Rozwiązanie nie obejmie jednak diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 lat i udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

Krajowa Sieć Kardiologiczna (KSK) obecnie jest na etapie pilotażu – przez ostatni rok był on prowadzony w woj. mazowieckim. W tym czasie zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. Teraz skorzystać mają także chorzy z woj. pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.