Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie hipercholesterolemii u seniorów: wyniki i metaanalizy randomizowanych badań klinicznych

Źródło: The Lancet
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 07.12.2020
 
 
Na łamach czasopisma "Lancet" ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą randomizowanych badań klinicznych, dotyczący korzyści klinicznych z obniżania cholesterolu LDL u pacjentów w wieku 75 i więcej lat.
Naukowcy przedstawili prace badawczą, w której mediana follow-up wynosiła co najmniej 2 lata. Wykluczono dane z badań, w których do leczenia hipercholesterolemii wzięły udział osoby z niewydolnością serca lub dializowane, oraz które nie miały innych wskazań do obniżania cholesterolu LDL. Głównym punktem analizy była ocena efektów redukcji cholesterolu LDL o 1 mmol/litr (około 38 mg/dl) na ryzyko względne występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych (ang. major adverse cardiovascular events, MACE).

W sumie do metaanalizy włączono 29 randomizowanych badań klinicznych, wśród których pacjenci w wieku 75 i więcej lat stanowili 8,8% uczestników. Mediana czasu obserwacji wahała się od 2,2 do 6 lat. Zmniejszenie cholesterolu LDL o 1 milimol na litr wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka MACE o 26% (RR=0,74; 95% CI: 0,61-0,89). Korzyści płynące ze zmniejszeniem stężenia cholesterolu LDL wiązały się zarówno ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca, udaru oraz potrzebą rewaskularyzacji naczyń wieńcowych. W metaanalizie nie miało znaczenia czy zmniejszenie cholesterolu LDL uzyskano dzięki stosowaniu statyn, czy innych leków obniżających stężenie cholesterolu.

Zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL u pacjentów w wieku 75 i więcej lat wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka MACE.


CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe