Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Legionella w warszawskim przedszkolu

Udostępnij:
W śródmiejskim przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej w Warszawie wykryto bakterię Legionella pneumophila. Placówka jest czynna, sanepid wydał zalecenia. Zaznaczono, że w warunkach przedszkolnych do zakażenia może dojść tylko w trakcie prysznica.
– Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella pneumophila dały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z sanepidem i wykonuje jego zalecenia – przekazała w mediach społecznościowych placówka.

W oświadczeniu podkreślono, że legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę. – Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody – dodano.

Zaznaczono, że w warunkach przedszkolnych do zakażenia może dojść, tylko biorąc prysznic.
Sanepid nie zaleca zamknięcia placówki, wydał jednak zalecania. Natryski mają być zamknięte przez 7 dni, należy rozkręcić prysznice i je zdezynfekować. Badania należy powtórzyć po 7 dniach. Placówka przekazała, że w środę 6 września zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody, czyli podgrzanie jej do temperatury 70 stopni Celsjusza, w której bakteria ginie.

Dotychczas odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń legionellą. Najwięcej w Rzeszowie – 112, i w powiecie rzeszowskim – 38. Pozostałe 16 przypadków dotyczy innych powiatów. Jak podał dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka, zmarło już 21 osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły, odnotowano choroby współistniejące.

Pierwsze przypadki choroby legionistów były już 30 lipca. Szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12 a 16 sierpnia. O masowych zakażeniach sanepid dowiedział się 17 sierpnia.
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.