Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Lekarze wracają do karetek specjalistycznych

Udostępnij:
Od początku lipca w zespole każdej karetki z symbolem „S” musi być lekarz. Nie będzie można zastąpić go trzyosobowym zespołem ratowników medycznych – tak, jak to było możliwe w czasie pandemii COVID-19. To problem dla powiatowych placówek leczniczych.
Od 1 lipca przestaje obowiązywać wprowadzony na czas pandemii przepis mówiący o tym, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w skład zespołu specjalistycznego ratownictwa medycznego (w karetce „S”) mogą wchodzić trzy osoby posiadające kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu, bez obecności lekarza.

Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce działają 1592 zespoły ratownictwa medycznego, z czego 1271 podstawowych i 321 specjalistycznych. Z tym że liczba tzw. esek systematycznie maleje (waha się obecnie na poziomie 13–35 proc. ogólnej liczby zespołów, w zależności od województwa).

Zmiany budzą duże wątpliwości samorządów, które obawiają się, że nie będą mogły sprostać temu wymogowi. Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko dotyczące funkcjonowania systemu państwowego ratownictwa medycznego na podstawie bazy szpitali, dla których organem prowadzącym jest samorząd powiatowy.

Proponuje się w nim czasowe utrzymanie możliwości zastąpienia zespołów ratownictwa medycznego specjalistycznego „S” zespołem trzyosobowym bez lekarza, złożonym z ratowników medycznych (pielęgniarek systemu). Wcześniej dyrektorzy stacji pogotowia proponowali zachowanie takiej formuły do końca bieżącego roku. Utrzymanie obowiązującego stanu prawnego może skutkować zagrożeniem niewystarczającego zabezpieczenia potrzeb systemu ratownictwa medycznego.

Krzysztof Maćkiewicz, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zaapelował o przeprowadzenie pilnej analizy funkcjonowania systemu z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań kadrowych powiatowych placówek leczniczych, w szczególności dostępności personelu lekarskiego. Jak wskazał w stanowisku, pozwoli to ocenić realną szansę spełnienia podstawowego wymogu dotyczącego zabezpieczenia obsady zespołów ratownictwa medycznego specjalistycznego trzyosobowym personelem ratowniczym wraz z lekarzem.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.