Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Metody i możliwości leczenia osób palących i uzależnionych od nikotyny ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Kazimierska
|
– Stosowanie farmakoterapii w uzależnieniu od nikotyny nie pozwala palaczom na utrzymanie długoterminowej abstynencji. Tylko u kilku procent pacjentów wsparcie farmakologiczne przynosi oczekiwane efekty – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Marcin Wojnar przypomina, że palenie tytoniu jest największym zabójcą na świecie. Co roku ponad 8 mln ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. W naszym kraju jest ono główną przyczyną zgonów mężczyzn i drugą co do ważności wśród kobiet.

– Efekty zaprzestania palenia są rozłożone w czasie. Nie wszystkie następują jednakowo szybko – na niektóre trzeba poczekać lata. Wydolność płuc i poprawa funkcji układu krążenia pojawiają się już w ciągu kilku tygodni czy pierwszych miesięcy od zaprzestania palenia. Natomiast na obniżenie ryzyka choroby wieńcowej, udaru mózgu trzeba czekać co najmniej kilka lat w stałej, utrzymywanej abstynencji od dymu tytoniowego – zauważa ekspert.

– Większość palaczy deklaruje chęć pozbycia się nałogu, że on im przeszkadza w życiu, ale zaledwie jedna trzecia podejmuje próby rzucenia palenia. Jeżeli przyjrzymy się odsetkom tych, którym się udało, to są to drobne procenty. Tak naprawdę od 2 do 5 proc. osób, które podjęły decyzję o zerwaniu z nałogiem i spróbowało to zrobić, jest w stanie utrzymać co najmniej roczną abstynencję. Wszystko wynika z tego, że najbardziej uzależniająca substancja znajdująca się w dymie tytoniowym – nikotyna – jest najsilniej uzależniającym narkotykiem. Dużo silniej uzależnia niż twarde narkotyki, jak heroina czy kokaina – wyjaśnia prof. Wojnar.

Jak diagnozuje się uzależnienie od nikotyny?

Jakie są zasady postępowania terapeutycznego?

Dla kogo zastępcza terapia nikotynowa, a dla kogo leki?

Jaka jest skuteczność tych terapii?

Jaką strategię zaleca Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych?

Na czym polega strategia redukcji szkód?

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wykładu prof. Marcina Wojnara, wygłoszonego podczas XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbył się we Wrocławiu od 14 do 16 października 2022 r.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.