Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mniej cząstek stałych w powietrzu to zdrowsze nerki

Udostępnij:
Badanie grupy dorosłych mieszkających w Chinach pokazało, że zmniejszenie stężenia cząstek PM2,5 poprawia różnorodne parametry pracy nerek. To jedno z głównych zanieczyszczeń w miastach.
Choć już wcześniejsze badania wskazywały, że jakość powietrza ma znaczenie dla zdrowia, cały czas odkrywane są kolejne zależności.
Naukowcy z Imperial College London poinformowali właśnie, że zmniejszenie ilości cząstek PM2,5 w powietrzu prowadzi do wyraźnej poprawy działania nerek.

Wymienione cząstki to zanieczyszczenia stałe o wielkości do 2,5 mikrometra, które niestety często można znaleźć w miejskim powietrzu.

- Długofalowa ekspozycja na cząstki PM2,5 wiązana już była z pogorszeniem funkcji nerek. Jednak nie jest dokładnie znana zależność przyczynowa - mówi dr Yiqun Han, współautor pracy opublikowanej w magazynie „Health Data Science”. - Przeprowadziliśmy quasi-eksperymentalną analizę opartą na metodzie różnicy w różnicach i zidentyfikowaliśmy silne powiązanie między redukcją stężenie PM2,5 i poprawą funkcji nerek - dodaje badacz.

Jego zespół przeanalizował demograficzne i laboratoryjne dane na temat ponad 5 tys. dorosłych uczestniczących w chińskim badaniu China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS).
Naukowcy porównali parametry pracy nerek ochotników pochodzące z lat 2011-2015 i odnieśli je do danych na temat stanu powietrza. Odkryli, że obniżenie stężenia groźnych cząstek o 10 mikrogramów na metr sześcienny wyraźnie poprawiało stan nerek, m.in. wskaźnik filtracji kłębuszkowej, stężenie azotu mocznika i kwasu moczowego we krwi.

W Polsce norma dla średniej rocznej wynosi 20 mikrogramów na metr sześcienny, choć WHO zaleca 5 µg/m3.

- Plan Oczyszczania Powietrza wprowadzony w Chinach w 2013 roku przez rząd to odważna, obejmująca cały kraj akcja nakierowana na zmniejszenie nasilonego problemu zanieczyszczenia powietrza - mówi dr Han. - Spowodowana tą akcją szybka poprawa jakości powietrza poskutkowała okazją do badań korzystnych skutków redukcji zanieczyszczeń dla zdrowia ludzkiej populacji - oprócz chorób nerek, także chorób układu oddechowego, zaburzeń metabolicznych, neurologicznych i psychicznych oraz wskaźników ryzyka innego niż zgon, np. wydatków medycznych, niepełnosprawności - wyjaśnia ekspert.
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.