LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Motywacja do wizyty u lekarza POZ przy występowaniu objawów sugerujących raka jelita grubego

Udostępnij:
Rak jelita grubego na całym świecie należy do najczęściej występujących, a jednocześnie najgorzej rokujących nowotworów. Sanne Rasmussen i wsp. postanowili określić częstość występowania objawów specyficznych i niespecyficznych raka jelita grubego w populacji ogólnej. Swoje wyniki opublikowali na łamach Family Practice.
Poprawę wyników leczenia raka jelita grubego można osiągnąć między innymi poprzez wczesne wdrożenie odpowiedniej diagnostyki. Nie jest to jednak możliwe, jeśli niewiedza pacjentów co do objawów choroby rzutuje na późne zgłaszanie się do lekarza. Celem omawianego badania była ocena występowania w populacji objawów mogących sugerować podejrzenie raka jelita grubego oraz związanej z tym motywacji do podjęcia diagnostyki.


Badaniem ankietowym objęto grupę 100 000 osób losowo zaproszonych do badania. Były to osoby w wieku powyżej 20 roku życia. Pytania dotyczyły występowania wśród respondentów specyficznych i niespecyficznych objawów raka jelita grubego w czasie czterech poprzedzających tygodni oraz częstość zgłaszania się z tego powodu do lekarzy POZ. Do objawów specyficznych raka jelita grubego zaliczono: ból brzucha, zmianę konsystencji stola, zmianę rytmu wypróżnień, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jako objawy niespecyficzne traktowano natomiast: biegunkę, zaparcie, wzdęcia brzucha, utratę masy ciała, złe samopoczucie oraz uczucie zmęczenia. Odpowiedzi przeanalizowano pod kątem wieku i płci ankietowanych.

Ankietę w całości wypełniło 49706 ankietowanych. Mediana wieku w analizowanej grupie badanej wyniosła 52 lata. Najczęściej występującym w analizowanej grupie badanej objawem specyficznym raka jelita grubego okazał się ból brzucha (19.7%), natomiast najczęstszym objawem niespecyficznym było uczucie zmęczenia, podawane aż przez 49.8% respondentów. Analizowane objawy występowały częściej u kobiet oraz w populacji osób młodych. U 38.8% kobiet oraz 31.3%mężczyzn występował w ostatnim miesiącu co najmniej jeden specyficzny objaw mogący sugerować występowanie raka jelita grubego.


Ankietowani najczęściej zgłaszali się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przypadku wystąpienia u nich krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (33.8%). Jednakże nawet w przypadku występowania u ankietowanych dwóch objawów specyficznych raka jelita grubego, do lekarzy POZ zgłaszało się nadal mniej niż 50% pacjentów. Najczęściej do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zgłaszali się pacjenci, u których współwystępowały zarówno objawy specyficzne i niespecyficzne. Najczęściej współwystępującymi trzema objawami były ból brzucha, wzdęcie brzucha i uczucie zmęczenia (9.4%).

Reasumując, z częstym występowaniem objawów mogących sugerować raka jelita grubego w populacji współistnieje niska motywacja do podjęcia diagnostyki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.