Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

NIK pyta lekarzy, co sądzą o skuteczności leczenia otyłości

Udostępnij:
Najwyższa Izba Kontroli monitoruje działania dotyczące profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych. Dla uzyskania pełnego obrazu problemów zwróciła się do lekarzy z prośbą o wypełnienie ankiety.
NIK prowadzi kontrolę dotyczącą profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych. Dla uzyskania pełnego obrazu problemów kontrolerzy przygotowali trzy ankiety. Ogólną, skierowaną do wszystkich dorosłych i dwie przeznaczone dla specjalistów – lekarzy oraz dietetyków.

Pytania zawarte w ankiecie dotyczą działań związanych z rozpoznawaniem otyłości, przyczynami jej powstawania i podejmowanymi metodami leczenia. To między innymi:
• Czy nadmierna masa ciała jest powodem do wpisania do historii choroby, że pacjent choruje na otyłość?
• Czy lekarz podejmuje działania w celu diagnozowania przyczyn otyłości oraz czy diagnozuje powikłania wynikające z otyłości?
• Czy w świetle aktualnej wiedzy na temat otyłości stosowane metody leczenia spełniają oczekiwania jej skutecznego leczenia?

Respondenci mogą również przedstawić własną opinię.

Ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wyniki będą wykorzystane i prezentowane wyłącznie w formie zestawień zbiorczych. NIK wyjaśnia, że będą one stanowić cenne uzupełnienie ustaleń prowadzonej aktualnie kontroli dotyczącej profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych.

Według WHO nadwaga lub otyłość występują u prawie dwóch miliardów dorosłych na świecie. W Polsce jest także ogromnym problemem – niemal dwie trzecie dorosłych Polaków boryka się z otyłością, w tym trzy czwarte mężczyzn i połowa kobiet. Skala zjawiska diametralnie urosła, zwłaszcza w czasie pandemii.

Otyłość jest też przyczyną ok. 1,5 mln hospitalizacji rocznie, a leczenie jej pochłania znaczną część budżetu ochrony zdrowia. Przy tym jest chorobą przewlekłą, nieustępującą samoistnie, powodującą rozwój ponad 200 powikłań, w tym m.in. cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego i wielu innych. Dlatego tak ważne są profilaktyka i skuteczne leczenie.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.