Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nadciśnienie tętnicze oporne – w terapii razem raźniej

Udostępnij:
Zgodnie z wynikami randomizowanego badania klinicznego czteromiesięczna, zaplanowana i przestrzegana dieta oraz aktywność fizyczna obniżyły ciśnienie krwi u osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym opornym.
W programie znalazły się instrukcje od dietetyka dotyczące przestrzegania diety DASH, a także zasady ograniczenia spożywanych kalorii i sodu. Zaplanowano także cotygodniowe, 45-minutowe sesje grupowe, prowadzone przez psychiatrę klinicznego, skupiające się na zachowaniach, przyzwyczajeniach uczestników związanych z jedzeniem. Ćwiczenia fizyczne obejmowały 30–45-minutowe sesje przy 70–85-proc. początkowej rezerwie tętna (HRR), przeprowadzane trzy razy w tygodniu w ośrodku rehabilitacji kardiologicznej.

Całości przyświecało przekonanie, że niektóre osoby mogą samodzielnie zmieniać styl życia, inne zaś potrzebują wsparcia. – To dla nich stworzono tę strukturę, program nadzorowanych ćwiczeń i modyfikacji diety prowadzony przez multidyscyplinarny zespół lekarzy, psychologów, dietetyków i fizjoterapeutów realizowany w ośrodkach rehabilitacji kardiologicznej w całym kraju. I program ten dostępny w wielu ośrodkach okazał się bardzo skuteczny. Istnieje wiele programów rehabilitacji kardiologicznej w całym kraju, które są dostępne dla większości pacjentów – powiedział główny autor badań dr James Blumenthal, psychiatra z Duke University.

Wyniki badania o akronimie TRIUMPH zostały opublikowane w „Circulation”. Badanie to jest jednym z nielicznych, które oceniły interwencje związane ze stylem życia w nadciśnieniu tętniczym opornym, definiowanym jako skurczowe ciśnienie krwi ≥130 mmHg lub rozkurczowe ciśnienie krwi ≥80 mmHg po stosowaniu do trzech lub więcej optymalnie dozowanych leków przeciwnadciśnieniowych z trzech różnych klas, w tym jednego diuretyku.

Wspomniana analiza przypomina o tym, o czym często zapominamy: czynniki związane ze stylem życia, zwłaszcza spożycie soli, są ważnymi czynnikami stymulującymi oporne nadciśnienie tętnicze. I to właśnie ograniczenie soli w diecie wydaje się najistotniejsze i szczególnie skuteczne w tej grupie pacjentów. Wyniki powinny być również uspokajające dla tych, którzy obawiają się, że ćwiczenia mogą prowadzić do pogorszenia ciśnienia krwi. Tymczasem ćwiczenia były nie tylko bezpieczne, ale także skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi.

Najnowsze badania nie są wyjątkowe. W sierpniu naukowcy z Portugalii i Brazylii wykazali, że 12-tygodniowa interwencja polegająca wyłącznie na ćwiczeniach zmniejszyła skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w ciągu 24 godzin i w ciągu dnia.

Oba badania mają podobne przesłanie: zmiana stylu życia może być skuteczna w przypadku opornego nadciśnienia tętniczego. W badaniu TRIUMPH 90 pacjentów zostało przydzielonych do zmiany diety i aktywności fizycznej, a 50 do grupy kontrolnej. Ich średnia wieku wynosiła 63 lata, a 48 proc. stanowiły kobiety. Uczestnicy wzięli udział w 94 proc. zajęć dietetycznych DASH i 89 proc. sesji ćwiczeń, a obie grupy przestrzegały zasad przyjmowania leków.

W grupie, która zmieniła styl życia, odnotowano większe zmniejszenie klinicznego ciśnienia skurczowego (–12,5 mmHg w porównaniu z –7,1 mmHg; p = 0,005) i rozkurczowego (–5,9 mmHg w porównaniu z –3,7 mmHg; p = 0,034).

Na podstawie rezultatów badania TRIUMPH eksperci sugerują, że należy rozważyć oporne nadciśnienie jako nowe wskazanie do rehabilitacji kardiologicznej, która przecież jest bezpieczna i stosunkowo niedroga. Powinna być rutynowo proponowana takim pacjentom. Oczywiście nie każdy jest w stanie samodzielnie zachować zdrową dietę i aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach, dlatego program rehabilitacji kardiologicznej może być doskonałym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa skutecznej modyfikacji stylu życia.

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.