LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nawet krótkotrwałe zmiany w diecie mogą znacząco wpływać na ryzyko raka jelita grubego

Udostępnij:
Naukowcy ostrzegają, że nawet krótkie zmiany diety mogą istotnie wpływać na ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Dieta "zachodnia", bogata w białka i tłuszcze jest uważana za bardziej sprzyjającą rozwojowi chorób nowotworowych jelit niż dieta "afrykańska" bogata w błonnik a uboga w tłuszcze i białka. W badaniu opublikowanym w Nature Communications naukowcy potwierdzają, że dieta bogata w błonnik może znacząco zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego oraz zwracają uwagę, że bakterie bytujące w jelitach mogą również odgrywać w tym istotną rolę.

Badanie prowadził międzynarodowy zespół naukowców, w którym byli badacze z University of Pittsburgh oraz Imperial College London. W pracy brało udział 20 ochotników pochodzenia afro-amerykańskiego i 20 osób z rolniczych terenów południowej Afryki. W pierwszej grupie nowotwory występują z częstością 65:100 000 podczas gdy w drugiej – tylko <5:100 000, co ma być związane ze składem diety oraz np. ilością wytwarzanych wtórnych kwasów żółciowych. Obie grupy zmieniały dietę w ściśle określony sposób przez 2 tygodnie (Afrykanie przechodzili na „zachodni” styl żywienia, a Amerykanie na „afrykański”). Przed i po zamianie diety, uczestnikom wykonywano kolonoskopię, badano i porównywano również próbki bakterii bytujących w jelitach.

Na początku badania prawie połowa Amerykanów miała wykrywane polipy, zmian tego typu nie znaleziono natomiast u mieszkańców południowej Afryki. Po 2 tygodniach od zmiany diety, okazało się natomiast, że stan zapalny obserwowany w jelitach pacjentów z Ameryki znacząco się zmniejszył, podobnie jak markery ryzyka nowotworowego, podczas gdy w grupie "afrykańskiej" zagrożenie nowotworami przewodu pokarmowego znacznie wzrosło. Autorzy wiążą obserwowane efekty ze zmianami w metabolizmie bakterii jelitowych wynikającymi ze zmiany diety. Przy diecie afrykańskiej wykazano bowiem zwiększoną produkcję maślanów, które mają wywierać efekt przeciwnowotworowy.

Autorzy pracy przyznają, że stwierdzenie o dobrych skutkach diety bogatej w błonnik nie jest nowe, zwracają jednak uwagę, że wystarczy krótkotrwała zmiana diety, by zmianie uległy również wskaźniki wiązane z zagrożeniem nowotworem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.