Specjalizacje, Kategorie, Działy
123R

Nowotworowe konsekwencje przewlekłej choroby nerek

Udostępnij:
Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek (CKD) mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory i zgonu z ich powodu – informuje „American Journal of Kidney Diseases”.
Przewlekła choroba nerek (chronic kidney disease – CKD) to wieloobjawowy zespół chorobowy, będący następstwem zmniejszenia się liczby czynnych elementów nerki (nefronów) wskutek procesu toczącego się w miąższu tego narządu. Liczbę dotkniętych CKD szacuje się nawet na 600 mln ludzi na całym świecie, w tym mniej więcej 4,3 mln w Polsce. Ostatnie stadium choroby wymaga dializy lub przeszczepu nerki.

Zespół dr. Abhijata Kitchlu z University of Toronto skorzystał z baz danych opieki zdrowotnej w Ontario w Kanadzie, dzieląc niemal 6 mln pacjentów na kategorie według wyników badań krwi (wskazujących na funkcję nerek) lub dokumentacji identyfikującej osoby dializowane lub po przeszczepieniu nerki.

Kolejnym krokiem było określenie ryzyka zdiagnozowania nowotworów i zgonu z ich powodu. Pacjenci z łagodną do umiarkowanej chorobą nerek oraz biorcy przeszczepu nerki mieli wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory niż pacjenci z prawidłową czynnością nerek. Pacjenci z CKD mieli większe ryzyko zgonu z powodu nowotworu niż pacjenci z prawidłową czynnością nerek – zwłaszcza w przypadku raka pęcherza moczowego, nerki i szpiczaka mnogiego.

Zdaniem autorów publikacji potrzebne są lepsze strategie wykrywania i leczenia nowotworów u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.