Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Operacja po raz pierwszy wykonana w Polsce

Udostępnij:
Specjaliści Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg retransplantacji serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki.
W opublikowanym na stronie internetowej uczelni komunikacie napisano, że 54-letnia kobieta przeszła operację w maju br., ale dopiero po trzech miesiącach pobytu w szpitalu można z całą pewnością mówić o sukcesie: stan pacjentki pozwala na wypisanie jej do domu.

– Pierwszą transplantację serca pacjentka miała 22 lat temu. Niestety, jej organizm po latach odrzucał przeszczep, doszło do waskulopatii naczyń wieńcowych, a dodatkowo do niewydolności nerek i konieczności dializowania. Ostatecznie pacjentka została zakwalifikowana do ponownej transplantacji serca oraz nerki. W ostatnich miesiącach oczekiwania na nowe narządy była tak osłabiona, że najdrobniejsze codzienne czynności sprawiały jej wielką trudność – czytamy w komunikacie.

– Coraz więcej osób z niewydolnością serca ma jednocześnie problemy z pracą nerek. Stąd potrzeba przeszczepień wielonarządowych, których liczba na świecie stale rośnie, np. w USA wykonuje się ok. 150 takich zabiegów rocznie. U nas wciąż są one wyjątkiem – powiedział cytowany w komunikacie dr Roman Przybylski z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Chorób Serca USK, który przeszczepił chorej serce.

Sam proces kwalifikacji i aktywacji pacjentki na dwóch listach przeszczepowych trwał pół roku. Jak tłumaczy lekarka prowadząca pacjentkę, dr hab. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii Medycyny Transplantacyjnej UMW, do dopasowania dawcy obu narządów konieczne były także liczne badania immunologiczne. Kilka miesięcy zajęło poszukiwanie odpowiedniego dawcy. Na szczęście znalazł się w sąsiednim województwie, co miało kolosalne znaczenie ze względu na niewielką odległość, jaką miał do pokonania zespół pobierający narządy.

Zabieg, wykonywany przez dwa zespoły chirurgów, trwał kilka godzin.

– Praktycznie zaraz po pracy kardiochirurgów i zamknięciu klatki piersiowej pacjentką zajął się zespół przeszczepiający nerkę. Transplantologia to wyjątkowa dziedzina medycyny. Wymaga współpracy wielu specjalistów i przełamywania granic – powiedział prof. Dariusz Janczak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, prorektor ds. klinicznych UMW.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i szef Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreślił zaangażowanie przeszło stuosobowego zespołu, dzięki któremu wykonanie tej niesłychanie skomplikowanej procedury było możliwe.

Wyjaśnił, że o powrocie pacjentki do zdrowia zdecydowała nie tylko cała logistyka przygotowania do transplantacji czy sama trudna operacja, ale także opieka pooperacyjna, łącznie z rehabilitacją. Po zabiegu pacjentka spędziła niemal 6 tygodni na oddziale intensywnej terapii, jej nowa nerka nie od razu podjęła pracę. Ze względu na dwunarządową transplantację niełatwo było także dobrać jej odpowiednią immunosupresję. A jednak udało się pokonać wszystkie problemy i darować 54-latce szansę na dalsze życie.

– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele drobnych rzeczy składa się na sukces. Zabieg, o którym mówimy, jest ukoronowaniem pewnego etapu rozwoju programu transplantacji w USK, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wykorzystując potencjał Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK, będziemy robić dalsze kroki, także w kierunku przeszczepień wielonarządowych – powiedział prof. Ponikowski.
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.