Specjalizacje, Kategorie, Działy

Palenie w nocy wiąże się z krótszym snem i bezsennością

Udostępnij:
Według nowego badania opublikowanego w Sleep Healt, palenie papierosów w nocy wykazuje silniejszy związek ze złym snem niż palenie we wcześniejszych porach dnia. Aby pomóc pacjentom, należy wziąć pod uwagę higienę snu i dołączyć ją do zaleceń, wspierających rzucenie palenia.
Nikotyna jest środkiem pobudzającym, dlatego też osoby, które palą - zwłaszcza w nocy - cierpią na silniejszą bezsenność i są bardziej narażone na niewystarczającą ilość snu. Zły sen może skutkować pogorszonym stanem zdrowia, a bezsenność, powodująca złe samopoczucie – doprowadzić do dodatkowych i wyższych kosztów opieki medycznej, oznacza stracone dni pracy i poważne konsekwencje, jak stres i wzmożona chęć sięgnięcia po nikotynę.

Naukowcy przeanalizowali dane z badania Sleep and Healthy Activity Diet Environment and Socialization, które obejmowały ponad 1000 osób dorosłych w wieku od 22 do 60 lat w Filadelfii w latach 2012–2014. Zespół ocenił zgłaszany przez osoby palące papierosy i inne wyroby tytoniowe: czas palenia, nasilenie bezsenności i długość snu.

Palacze mieli 2,5-krotnie większe prawdopodobieństwo doświadczania bezsenności umiarkowanej i ciężkiej niż osoby niepalące (p <0,001). Palenie wiązało się również z 3,3-krotnie wyższym prawdopodobieństwem „bardzo krótkiego” snu trwającego cztery godziny lub krócej, a także znacznym wzrostem ryzyka „krótkiego” snu trwającego pięć lub sześć godzin.

W szczególności palenie w nocy było istotnie związane z większą bezsennością i krótszym snem. Palenie w godzinach 23:00 i 2:00 w nocy wiązało się ze znacznym 2,4-krotnym wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia cięższej bezsenności.

Palenie późno w nocy, od 2:00 rano do 5:00 rano również wiązało się z 2,5-krotnie wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia ciężkiej bezsenności. Jeśli chodzi o długość snu, palenie w godzinach od 23:00 a 2:00 w nocy oznaczało największe prawdopodobieństwo krótkiego snu w porównaniu ze snem normalnym.

Naukowcy zbadali również przyjmowanie nikotyny w nocy i długość snu. Okazało się, że palenie w ciągu czterech godzin przed snem wiązało się z 48-minutowym skróceniem czasu snu.

Dla badaczy zaskakujące było to, że nie tylko długotrwałe skutki palenia były szkodliwe dla snu, ale prawdopodobnie krótkoterminowe, pobudzające efekty samej nikotyny. Stwierdzono, że być może ludzie są bardziej skłonni do palenia w nocy, ponieważ przede wszystkim mają gorszy sen.

Lekarze powinni rozważyć wpływ palenia na sen, zwłaszcza podczas planowania programów rzucania palenia. Jeśli palacze mogą zmienić czas lub ilość przyjmowanej nikotyny przed snem, należy wprowadzić dodatkowe zalecenia, gdyż zwiększa się prawdopodobieństwo lepszego snu i być może ta zmiana wesprze proces rzucania palenia.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest sen dla zdrowia fizycznego i psychicznego, badania nad sposobami optymalizacji snu mogą mieć daleko idące konsekwencje dla zdrowia publicznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.