Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż kompleksowej opieki nad pacjentami z zapaleniem stawów – czas na podpisywanie umów

Udostępnij:

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował 1 października zarządzenie dotyczące programu pilotażowego kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Jego celem jest poprawa jakości i efektywności opieki. Program będzie realizowany przez trzy lata w 15 ośrodkach na terenie 11 województw.

W Polsce około 400 tys. osób choruje na schorzenia stawów o podłożu zapalnym. Najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym, a niestety częstym następstwem choroby jest niepełnosprawność. Dlatego tak duże znaczenie mają szybka diagnoza i wdrożenie leczenia.

Kompleksową opieką w ramach pilotażu będą objęci pacjenci z wczesnym zapaleniem stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowatym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz spondyloartropatią.

Pilotaż zakłada kompleksowe działania niezbędne do prawidłowej diagnostyki, a w efekcie rozpoznania choroby na jej wczesnym etapie, oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjenta przez 12 miesięcy.

Program ma również na celu wypracowanie nowego modelu opieki wraz z wytycznymi postępowania medycznego w związku ze stale rosnącą liczbą osób z zapalnymi chorobami reumatologicznymi. 

Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów (KOWZS) określa zasady zawierania umów. Zostaną podpisane z 15 ośrodkami, które zakwalifikowały się do pilotażu, w 11 województwach. Nie są one jednak równomiernie rozłożone, w wielu województwach nie ma ani jednego ośrodka. Liderem KOWZS został Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Program będzie realizowany w dwóch etapach:

  • etap diagnostyczny, realizowany przez lekarza reumatologa jako koordynatora opieki;
  • etap kompleksowej opieki, realizowany przez lekarza reumatologa jako koordynatora opieki – w ciągu 12 miesięcy od daty ustalenia indywidualnego planu opieki wczesnego zapalenia stawów (WZS). Obejmuje on 4 porady reumatologiczne i 2 porady lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, rehabilitację medyczną według indywidualnego programu rehabilitacji psychoruchowej oraz wizyty specjalistyczne w zależności od potrzeb pacjentów.

Na etapie ewaluacyjnym programu zostanie opracowany raport końcowy, w którym znajdzie się analiza wskaźników efektywności i jakości realizowanych świadczeń w ramach pilotażu KOWZS.


Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.